Rosler MURR2 Schunk

Čína začala budovat první blok s vlastním reaktorem

Odléváním betonu pro základy reaktorové budovy začala oficiálně 7. května výstavba 5. bloku jaderné elektrárny Fu-čching v čínské provincii Fu-ťien. Jde o první ze dvou bloků, jež budou vybaveny novým čínským reaktorem Hualong One. Nasazením tohoto typu reaktoru tak má být referenční demonstrací nového reaktorového designu vlastní konstrukce, který společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) plánuje nabízet na export.  

 

Liou Čchi, zástupce ředitele národního energetického úřadu National Energy Administration při zahájení výstavby uvedl, že Čína nyní zaujímá důležité postavení ve vývoji jaderných trendů a projekt Hualong One reprezentuje znalosti čínského lidu ve vlastním jaderném průmyslu, o jehož úspěchu je Čína ochotna podělit se se světem.
Původně měla být elektrárna vybavena již osvědčenými bloky typu ACP1000, avšak s reorganizací čínského jaderného průmyslu byly původní plány přepracovány a přednost dostaly nové reaktory domácí provenience. Rozdíl oproti původnímu plánu na výstavbu dvou bloků s reaktory ACP1000 nejsou však zcela zásadní, neboť jaderné bloky s reaktory Hualong One představují v podstatě sloučené projekty ACP1000 společnosti CNNC a ACPR1000 od společnosti CGN. Tyto měly různé dodavatelské řetězce, jako výsledek úsilí čínských úřadů o vytvoření standardizovaného typu jaderného reaktoru domácí konstrukce. Verze bloků s reaktory Hualong One se budou lišit prakticky jen v detailech podle toho, která ze společností je bude stavět.
Jak na tiskové konferenci k zahájení výstavby uvedl generální ředitel společnosti CNNC, Čchien Č‘-min, firma již podepsala dva kontrakty na výstavbu reaktorů Hualong One a dalších 5 rámcových dohod o spolupráci, a zřizuje také vývojový systém pro zámořské trhy. Čína aktivně propaguje sví nové reaktory ve zhruba 20 zemích včetně Argentiny, Egypta, Velké Británie a dalších zemích Evropy, Latinské Ameriky, Afriky i jižní Asie. V únoru letošního roku se již dohodla na spolupráci při výstavbě bloku typu Hualong One s Argentinou. Společnost China General Nuclear (CGN) se zase připravuje požádat o posouzení návrhu své verze reaktoru Hualong One, tzv. generic design assessment (GDA), u britského regulačního úřadu, což naznačuje, že se bude snažit nabídnout své reaktory pro projekt výstavby jaderné elektrárny v lokalitě Bradwell v Essexu.
 

 
Publikováno: 10. 8. 2015 | Počet zobrazení: 1615 článek mě zaujal 337
Zaujal Vás tento článek?
Ano