Rosler MURR2 Schunk

Jak potisknout již vyseknuté kartony efektivně a barevně? S Xanté!

Efektivní potisk kartonů bude tématem jednoho z workshopů při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Konat se bude přímo v expozici programu Printing Live v pavilonu A1. Jedním z předvedených zařízení bude tiskárna Xanté Excelagraphix 4200P, disponující technologií Memjet Waterfall. 

 

Inkjetová tiskárna umožňuje mj. potisk souvislých kartonových obalů v metrové šířce. Skupinové balení či speciální obaly na palety v plné barevnosti tak už nejsou hudbou budoucnosti, ale reálnou možností. Pomocí ne příliš rozměrného stroje lze obaly efektivně potisknout ve fotografické kvalitě. Dodavatelem tiskáren na český trh je firma ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM spol. s r.o., známá řadu let jako distributor špičkových značících technologií Markem-Imaje. Její hlavní expozice bude tradičně v pavilonu E, Xanté však najdeme přímo v provozu v hale A1.

Jak tedy bude reálné představení probíhat? Na krabice a různé přířezy z vlnité lepenky i kartonu se budou tisknout vizuály a fotografie, včetně portrétů návštěvníků, které se pořídí přímo na místě ve fotostudiu. „Abychom mohli zajistit okamžitou realizaci fotografie na krabici, využijeme speciální software iQueue 9“ vysvětluje Pavel Ondrášek, jednatel firmy. Jde o barevné digitální pracovní prostředí, vytvořené speciálně pro Excelagraphix 4200P - pomáhá jednoduše spravovat soubory, dělat nezávislá nastavení barev CMYK, dosáhnout přesné barevnosti kapek, šetřit provozní náklady a pracovat s více tiskárnami s Adobe PostScript ve firemní síti. S iQueue lze snadno sledovat hladinu inkoustů, stav tiskových hlav nebo stav čistících válců v reálném čase. Zařízení také hlídá  provozní náklady. Stačí kliknout na Job Cost Tab a podívat se na celkové náklady spotřebního materiálu pro jednotlivý tisk. iQueue nabízí editaci přidáním obrázků, textu, vytvářením QR kódů, import jakýchkoliv dat či číselných sekvencí - k personalizaci výsledného produktu.

V čem je technologie unikátní? Zařízení Xanté Excelagraphix 4200P je osazeno pěti stacionárními tiskovými hlavami Memjet Waterfall, kde každá má šířku 223 mm. Výsledná maximální šířka tisku je tedy 1067 mm. Každá z těchto tiskových hlav je 5kanálová (CMYKK), přičemž pro každou barvu inkoustu je určeno 70 400 trysek. Celkový počet trysek v jedné hlavě je tedy 352 000 a tyto trysky jsou společně schopny vystřelit cca 700 milionů tiskových kapek za vteřinu. Celý tiskový systém, umístěný nad pracovním stolem tiskárny, může tedy vystřelit více než 3 biliony tiskových kapek za vteřinu, což znamená, že zařízení je schopné dosáhnout tiskové rychlosti až 305 mm za vteřinu při rozlišení 1600 x 800 dpi. 

„Inkjetový systém tisku Xanté Excelagraphix 4200P (série „Packaging“) mění vše, co jsme doposud o vysokorychlostním plnobarevném velkoformátovém tisku znali,“ říká Pavel Ondrášek. Průlomová technologie Memjet Waterfall Printhead Technology zaručuje vysoce efektivní a spolehlivý tisk – více než 3 biliony mikroskopických kapek inkoustu za vteřinu. Další nespornou výhodou je, že zařízení disponuje nastavitelnou výškou tiskového systému a je schopno potisknout ve fotografické kvalitě kartony do tloušťky 15,9 mm a archy do velikosti cca 1 x 2,4 m. Dá se říci, že každá vytištěná krabice může být originál, bez zvýšených nákladů. Použít lze totiž stávající obalové materiály, se kterými je zákazník zvyklý pracovat – ať už jde o vlnitou lepenku či kartony. V barevném provedení má výsledný obal mnohem širší využití, ať již pro účely logistiky nebo samotného marketingu.
Větší barevný rozsah přitom nemá naprosto žádný vliv na konečnou rychlost ani kvalitu tisku. Inkousty Memjet Dye-Based Aqueous byly vytvořeny speciálně pro tisk v extrémně vysokých rychlostech. Obsahují vyspělá barviva, vyvinutá, aby vyhověla požadavkům rychlého vystříknutí tiskové kapky. Tyto inkousty neobsahují žádné VOC. Vezme-li se navíc v úvahu to, že velikost jednotlivé mikroskopické tiskové kapky je 1,2 pikolitru a rychlost absorpce do většiny materiálů se čítá na milisekundy, vychází jednoduchý výsledek - většina potištěných předmětů je perfektně suchá už v okamžiku, kdy opouští tiskárnu.

Xanté Excelagraphix 4200P najde zkrátka uplatnění všude tam, kde si zákazník přeje potisknout  celobarevné krabice se speciálními reklamami, různá data, QR kódy atd. Tiskárna může tisknout na počkání bez nutných pozdějších korekcí nebo čekání na zaschnutí inkoustu, navíc umožňuje tisk nadrozměrných dokumentů, výkresů, map či novin a díky avizované nastavitelné výšce tiskového systému je přímo vhodná pro potisk tvrdého papíru, kartonových krabic, krabic z vlnité lepenky, pěnových desek či krycích desek, interiérových prvků, výstavních panelů a dalších.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2463 článek mě zaujal 429
Zaujal Vás tento článek?
Ano