Rosler MURR2 Schunk

Laserový systém pro kalibraci obráběcích a měřicích strojů

Jednou ze základních podmínek úspěšného nasazení obráběcího stroje ve výrobě je jeho geometrická přesnost. 

 

Rádi bychom Vám tedy představili nejmodernější a nejpřesnější měřicí systém LaserTRACER, vyvinutý německou společností Etalon AG ve spolupráci se spolkovým úřadem PTB (Physikalisch-Technische-Bundesanstalt) a národní fyzikální laboratoří NPL (National Physical Laboratory). Tento přístroj nabízí revoluční řešení pro vysoce přesné a komplexní geometrické analýzy, monitorování a zlepšení přesnosti obráběcích a měřicích strojů.

Hlavní přednosti systému LaserTRACER
• Velmi přesné měření
• Jednoduchý a rychlý proces
• Flexibilní adaptace pro všechny typy strojů
• Vyhodnocení všech chyb založené výhradně na informaci o délce
• Není třeba žádné přesné ustavení LaserTraceru nebo odražeče
Základním komponentem přístroje LaserTRACER je laserový interferometr s nanometrovým rozlišením, který automaticky sleduje odražeč a takto měří vzdálenost. Odražeč je umístěn ve vřetenu obráběcího stroje nebo uchycen ve snímací hlavě souřadnicového měřicího stroje. Kalibrovaný stroj projede dráhu navrženou příslušným softwarem. Poté je vygenerována korekční mapa a korekce jsou přímo uloženy do řídicí jednotky kalibrovaného obráběcího stroje.
Tento systém umožňuje prostorovou kalibraci lineárních os, rotačního stolu a rotační hlavy.
Velkým přínosem systému Etalon je možnost provádění prostorové kalibrace obráběcích strojů plně ve 3D, což se v dnešní době stává nutností. Systém toto umožňuje jako jediný na trhu, stejně jako přímé zadávání korekcí do řídicích systémů obráběcích strojů mnoha světových výrobců. Kalibrační postup je v souladu s normami ISO 230-2/4/6. Zde je potřeba zdůraznit zejména možnost provedení kruhového testu dle ISO 230-4 a kalibrace otočné osy. Standardem je kalibrace souřadnicových měřicích strojů dle ISO 10360-2. Dále je možné pracovat v souladu s normami VDI/VDE 2617 a VDI/VDE 3441.
Kalibrační systém Etalon je možné dodat ve dvou provedeních. První je systém pro kalibraci menších strojů LaserTRACER-MT s pracovním rozsahem 0,3 - 1 m. Druhé provedení s označením LaserTRACER disponuje větším pracovním rozsahem v rozmezí 0,2 - 15 m s prostorovou přesností U (k=2) = 0,2 µm + 0,3 µm/m. Protože je v průběhu kalibrace LaserTRACER přemísťován, je velikost kalibrovaného stroje v podstatě neomezena. Ke kompenzaci teplotních vlivů může být systém vybaven bezdrátovými teploměry napojenými přímo na řídicí systém LaserTRACER.

PRIMA BILAVČÍK, s.r.o.
Přístroje pro měření a metrologii
9. května 1182, 688 01 Uherský Brod
www.merici-pristroje.cz
Navštivte nás na MSV v Brně ve dnech 29. září – 3. října v pavilonu F, na stánku č. 11.

 

 
Publikováno: 22. 10. 2014 | Počet zobrazení: 1615 článek mě zaujal 374
Zaujal Vás tento článek?
Ano