Rosler MURR2 Schunk

Lehká práce s těžkými věcmi

Společnost Bibus začala loni dodávat na český trh produkty firmy Doubleju (která je distributorem systémů pro manipulaci s rolemi Bartholomy) a výrazně tak posílila své a aktivity v segmentu manipulační a převíjecí techniky. Tato zařízení ocení zejména provozy, kde se zpracovávají materiály v rolích, jako jsou papír, folie, tkaniny (sklo), ale i pásové plechy a další materiály.

 

V oblasti převíjecí techniky není Bibus žádným nováčkem - firma už léta dodává českým uživatelům nejrůznější prvky např. expanzní hřídele, zaklapávací uložení či rozháněncí válce apod. Všechny tyto produkty mají společného jmenovatele: jsou to obvykle výrobky firem, které představují elitu ve svém oboru - Vorwald, Boschert, Tecnomec3, Elio Cavagna aj. A z tohoto pravidla nevybočuje ani další rozšíření sortimentu manipulačních systémů.

Tuny ovládané dotekem ruky
Uživatelé zmiňovaných produktů většinou řeší konkrétní úkoly: zvedání a otáčení rolí, včetně extrémně těžkých nákladů vyžadujících obvykle speciální výkonnou techniku. Řešení Bartholomy představují sofistikovaná, relativně jednoduchá, ale velmi výkonná zařízení, která umožňují s minimální sílou manipulaci i s velmi těžkými břemeny. Oblast použití manipulátorů je pro role od 30 kg do 30 t.
Menší závěsné manipulátory s typovým označením AL a RH slouží ke zvedání a přesouvání rolí o standardní hmotnosti role 1000, 2000, max. 4000 kg, vybavené dutinkami s vnitřním průměrem 70, 76,2, 150 a 152,4 mm (v nabídce jsou i speciální provedení pro dutinky s vnitřním průměrem od 30 do 650 mm a další rozměry na požádání). Obě zařízení lze nabídnout v provedení ALK a RHK, které jsou určeny pro více rozměrů dutinek. Zatímco verze RH/RK vyžaduje ruční upnutí, verze AL/ALK umožňuje automatické upnutí i uvolnění role prostřednictvím uvolnění lana.
Manipulátor GW si poradí s až půltunovými rolemi do max. průměru 1500 mm a max. šíře role 650 mm, výkonnější verze SW zvládne práci s rolemi do max. hmotnosti až 800 kg a max. průměru a šířce role 1200 mm. Stejně jako typ GW je určena pro dutinky s vnitřním průměrem 70, 76,2, 150 a 152,4 mm (speciální provedení pak zahrnují dutinky s vnitřním průměrem od 30 do 650 mm, další rozměry na požádání). V obou případech jde o čistě mechanické zařízení bez nutnosti přivádět el. energii, tlakový vzduch nebo hydraulický olej - jednoduché a snadné otáčení je možné díky společnému těžišti manipulátoru a role.
Pro role do max. hmotnost 5000 kg, a max. průměru a šířce 2500 mm a dutinky s vnitřním průměrem 70, 76,2 a 150, 152,4 mm, je určen manipulátor BW (lze dodat i speciální provedení pro dutinky s vnitřním průměrem od 30 do 650 mm, případně další rozměry na vyžádání. Elektro-mechanicky poháněný systém je řízen pomocí dálkového ovládání. Práce s ním je jednoduchá - v několika fázích lze nastavit polohu pro vložení adaptéru, po jeho upevnění následuje otáčení do požadované polohy a uložení v ní. Adaptér může být opět vysunut a použit pro přípravu další role.
Pro těžší břemena je určeno naklápěcí zařízení RK, které zvládne max. hmotnost role až 30 000 kg, přičemž umožňuje snadné vkládání a vykládání rolí pomocí paletového či vysokozdvižného vozíku. Zařízení řízené pomocí přehledného dvoutlačítkového ovládání je vybaveno spolehlivým bezpečnostním systémem pro ochranu obsluhy. Mimo rolí lze manipulátory použít také na cívky a svitky plechů. V případě potřeby je manipulátory možné vybavit i speciální vakuovou deskou, určenou pro práci s materiály, které se sesouvají a při uchycení za dutinku by se vrstvy materiálu mohly po sobě sklouznout, došlo by tak ke zničení role. Obdobně se vakuová deska používá také na svitky plechů.

Další posila portfolia: vodicí válce
Nabídku firmy doplnily nedávno také hliníkové vodicí válce firmy Texroll. Ty se používají v textilním, kožedělném, papírenském či obalovém průmyslu. Válce jsou k dispozici od průměru 60 do 250 mm. Na přání může být na povrchu válce obrobena spirálová drážka, nebo provedena speciální povrchová úprava - eloxované i tvrdě eloxované válce, teflonový nebo plazmový povlak, chemicky poniklované, potažené pásem gumové vrstvy Rollstrip z přírodní či syntetické pryže atd.

www.bibus.cz
 

 
Publikováno: 22. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2462 článek mě zaujal 407
Zaujal Vás tento článek?
Ano