Rosler MURR2 Schunk

HIWIN – špičková kvalita pro tuzemské strojírenství

Česká firma HIWIN s.r.o. přináší na český trh lineárních technologií prvotřídní kvalitu předního světového výrobce lineární techniky. Stejně jako na celém světě je její přidanou hodnotou vysoká jakost produktů, rychlost dodávek, odborná pomoc a všestranná péče o zákazníka. 

 

Reprezentantem značky HIWIN je od roku 2002 česká společnost HIWIN s.r.o. Kapitálově je spojena s evropskou centrálou v německém Offenburgu a plní tak funkci výhradního distributora produktů HIWIN pro Českou republiku a Slovensko. Věnuje se také exportu do zemí východní Evropy, převážně na Balkán a do bývalých sovětských republik, jehož objem v roce 2013 činil okolo 40 miliónů korun. Celkový obrat HIWIN s.r.o. v roce 2013 přesáhl 150 miliónů korun.
Vedle základních komponent, ať už kuličkových šroubů nebo lineárních vedení, se HIWIN orientuje na výrobu lineárních motorů, které nacházejí široké uplatnění ve všech průmyslových odvětvích. „Mezi hlavní přednosti lineárních motorů patří libovolně stavitelná magnetická dráha, maximální přesnost polohy, vysoká rychlost a zrychlení, a v neposlední řadě jednoduché řízení. Dále také možnost umístění několika sekundárních částí na jedné magnetické dráze, které se pohybují nezávisle na sobě. Najdou tak využití například při vysokorychlostním opracovávání různých materiálů, laserovém obrábění, nebo přesném řezání,“ vysvětluje Martin Kaván, vedoucí střediska lineárních motorů.
Konstrukčně jde o motory třífázové, synchronní, vybavené permanentními magnety. Výrobce je dodává ve třech základních řadách podle zatížení: provedení LMC je určeno pro lehčí aplikace, řada LMS pro střední zatížení a řada LMF pro velmi náročné aplikace. HIWIN dnes dodává zákazníkům jak komplexní lineární polohovací jednotky, tak portálové či víceosé systémy, kompletní křížové stoly nebo gantry systémy vybavené nosnými rámy, krytováním a elektro instalací. Hlavním trendem jsou speciální víceúčelové aplikace, které řeší specifika výrobních programů zákazníka. Tyto polohovací mechanismy si pak zákazník podle svého zaměření osadí například laserem na řezání nekovových materiálů, nebo vláknovým laserem na dělení kovů.
HIWIN s.r.o. už má na svém kontě celou řadu úspěchů: stála například u zrodu simulátoru, který umožňuje předcházet selhání náhrad kolenních kloubů, uvedla na trh kompletní laser pro bezkontaktní dělení nekovových materiálů a prvotřídními komponenty lineárního vedení osadila největší 3D tiskárnu na světě. Podílela se rovněž na vývoji tomografu s největším rozsahem polohování v Čechách, který je umístěn v Centru Excelence Telč.
V současnosti firma pracuje na rozšíření své působnosti v oblasti 3D tiskáren a připravuje se projekt na malosériovou (kusovou) výrobu laserových řezacích strojů. Také se soustředí na rozvoj dodávek do východoevropských států, kde se přes současnou situaci svojí velikostí trhu nejlépe jeví Ukrajina.

Lineární motory překonávají limity 3D tisku
Z pohledu technologické náročnosti, praktické využitelnosti a koncové ceny je využití lineárních pohonů pro výrobce 3D tiskáren nejvýhodnější, protože se jejich výkon blíží klasickému 2D tisku. Lineární motory splňují nejvyšší nároky na pohotovost, rychlost a přesnost polohování, ale i na speciální mechanismus tiskové hlavy. Společnost HIWIN připravuje lineární řešení na míru, čímž zákazníkům šetří náklady na energii i na údržbu a zajišťuje mnohem vyšší produktivitu. Zatímco v loňském roce společnost HIWIN osadila lineárními moduly největší průmyslovou 3D tiskárnu na světě od české firmy AROJA, letos pomohla ke světovému prvenství největší sériově vyráběné 3D tiskárně z dílny pražské společnosti DO-IT. Tiskový prostor 800 x 400 x 400 mm je největším možným rozměrem, který je pro danou technologii využitelný. Světová „jednička“ mezi sériově vyráběnými 3D tiskárnami je na základě požadavků zákazníka osazena klasickým lineárním kuličkovým vedením HIWIN, posuvy pak zajišťují kuličkové šrouby v kombinaci s krokovými motory. Polohovací mechanismus osy X a Y dokáže vyvézt tiskovou hlavu do výšky 800 mm. Speciální mechanismus tiskové hlavy si tak hravě poradí i s těmi nejsložitějšími 3D modely a nejvyšší mírou detailů.

www.hiwin.cz 
 

 
Publikováno: 21. 10. 2014 | Počet zobrazení: 1693 článek mě zaujal 407
Zaujal Vás tento článek?
Ano