Rosler MURR2 Schunk

Precizní pomocník pro automatizovanou výměnu palet

Speciálně pro automatizovanou výměnu palet vyvinula firma SCHUNK paletový modul VERO-S NSA plus a robotickou spojku VERO-S NSR. Oba produkty plní svoji funkci velmi precizně, tím zajišťují dlouhodobě vysoce stabilní proces a navíc jsou vyrobeny v extrémně nízkém provedení.

 

Firmou SCHUNK patentovaný systém rychlého a upínacího zdvihu dosahuje paletový modul vtahovacích sil až 40 000 N. Zvláště při náročném objemovém obrábění jsou spolehlivě zachyceny boční síly, aniž by obrobek změnil svou pozici. Ve speciálním provedení může být VERO-S NSA plus integrováno přímo do stolu stroje. Aby se zabránilo tomu, že třísky a nečistoty negativně ovlivní automatizovaný proces výměny, čistí integrovaný průchod vzduchu kontaktní plochy při výměně palet a tím zajišťuje jejich správnou polohu. Přesně broušené upínací čepy zaručují samosvorné upevnění a zároveň je zajištěna vysoká opakovatelná přesnost < 0,005 mm. Pomocí zpětného tlaku vzduchu mohou být všechny kroky procesu spolehlivě monitorovány: modul otevřen, modul zavřen a přítomnost palety. Při výměně je paleta nadzvednutá speciálním čepem, a tím je zjednodušen proces odebrání palet.
Paletový modul lze kombinovat se štíhlou lehkou robotickou spojkou VERO-S NSR, která svojí konstrukcí minimalizuje rušivé kontury. Lze ji použít v uzavřených prostorách a umožňuje zakládání palet i v extrémní blízkosti stolu stroje. Tato spojka je předurčena k  realizaci převážně nízkých provedení upínacích stanic a palet. S hmotností jen 1,6 kg (velikost 160) zvládne tato robotická spojka společně s pomocí patentovaného rychlého a upínacího zdvihu vtahovací síly až 15 kN a tím je zajištěn mimořádně tuhý systém, díky tomu můžeme manipulovat se zvláště těžkými paletami o hmotnosti až 350 kg (400 x 400 mm). Aby bylo dosaženo optimálního poměru mezi tuhostí, robustností a hmotností, je tělo vyrobeno z hliníku a ostatní části přenášející zatížení z kalené oceli. I u VERO-S NSR je uzamčení velmi přesné a samosvorné. Otevření, zavření a přítomnost palet jsou monitorovány pomocí indukčního snímače tak, aby bylo možné celý proces sledovat. Ke zvýšení stability procesu je robotická spojka kompletně utěsněná proti třískám a chladicím kapalinám.
Nejpohodlnější způsob zvýšení flexibility upnutí obrobků poskytuje zaručeně nulový upínací systém VERO-S. V modulu nulového upínacího systému radiálně umístěné  upínací čelisti vtáhnou upínací čep a zajistí jeho pozici díky samosvornému a tvarovému spojení. Protože všechny funkční části, jako základní tělo, upínací čepy a upínací čelisti jsou vyrobené z kalené nerezové oceli a modul je kompletně utěsněný proti třískám, prachu a chladicím kapalinám, osvědčil se v praxi  jako velmi robustní. SCHUNK standardně integroval připojení pro přetlakový vzduch, stejně jako možnost pro monitorování upínacích čelistí. Tím lze každý modul použít do automatického provozu.  
Ještě relativně mladý je trend přímého upínání, který se stále více prosazuje při výrobě jednotlivých dílů nebo malých sérií. Přitom jsou obrobky opatřeny upínacími čepy VERO-S a přímo, tedy bez přídavného upínacího zařízení, upnuty do modulu nulového upínacího systému. Výhoda: Bez dalších rušivých kontur od čelistí, podpěr nebo upínek. Pokud se moduly nulového upínacího systému umístí na standardizované modulové podložky, jsou obrobky volně přístupné ze všech pěti stran.
 

 
Publikováno: 21. 10. 2014 | Počet zobrazení: 1640 článek mě zaujal 337
Zaujal Vás tento článek?
Ano