Rosler MURR2 Schunk

MSV 2014: strojírenství opět na vzestupu

Největší průmyslový veletrh ve středoevropském regionu letos proběhne od 29. září do 3. října. Zájem o účast je podle pořadatelů vyšší než v minulém roce. Jestliže loňský MSV odrážel oživení ekonomiky po období recese, letošní ročník se připravuje v ještě optimističtější atmosféře. „Evidujeme nárůst vystavovatelů a celkem očekáváme účast 1600 firem, z nichž přes 40 % přijede ze zahraničí,“ uvedl ředitel projektu Jiří Rousek. 

 

Mezinárodní strojírenský veletrh patří dlouhodobě k projektům s nejvyšším podílem zahraničních vystavovatelů v celé střední a východní Evropě. Nejvíce z nich tradičně dorazí z Německa, následují Slovensko, Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Čína. Právě tato asijská ekonomická velmoc letos chystá poměrně rozsáhlou účast - celkem by se v Brně mělo představit přibližně 50 čínských firem. Podpoře česko-čínské obchodní spolupráce se bude věnovat i doprovodný program: V úterý 30. září se na výstavišti uskuteční „B2B Conference China“, kterou pořádá kancelář agentury CzechTrade. Jako Special Guest Country se letos účastní Thajsko, vystavovatelé z Federace thajského průmyslu se budou prezentovat v pavilonu V. Oficiální expozice budou mít na MSV i další státy. Zájem o tuto formu prezentace letos opět projevuje Německo a jeho spolkové země. Rusko, které odvolalo svou původně plánovanou účast jako partnerská země veletrhu, bude zastoupeno oficiální prezentací Moskevské oblasti zaměřenou na inovativní podnikání, vzdělávání a výzkum.

Novinky v obrábění a tváření představí IMT
Dominantní obor obráběcí a tvářecí stroje bude ještě o něco výraznější než v lichých letech, protože se mu věnuje specializovaný bienální veletrh IMT (International Machine Tools Exhibition). Největší středoevropská přehlídka výrobců obráběcích a tvářecích strojů i jejich dodavatelů slibuje vzhledem k letošní absenci největšího světového oborového veletrhu EMO atraktivní podívanou. Představí se všichni tradiční významní účastníci a lídři oboru. Z řad tuzemských výrobců obráběcích strojů jde o firmy jako Kovosvit MAS, který letos oslaví 75 let od založení společnosti, TAJMAC-ZPS, TOS Varnsdorf, TOSHULIN nebo Strojírna Tyc. Ze zahraničních např. firmy MAKINO, Yamazaki Mazak, Okuma (v zastoupení firmy Misan), Erwin Junker,  Alfleth a další. Obor tváření zastupují společnosti jako Trumpf, Adige/BLM nebo Šmeral.

Hlavní téma: Automatizace
Klíčovým oborem a hlavním tématem MSV 2014 byl vyhlášen průřezový projekt Automatizace - měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. Loňského ročníku Automatizace se zúčastnilo 229 vystavovatelů z 12 zemí, podíl zahraničních účastníků meziročně vzrostl z 19 na 26 %. Letošní (v pořadí již 7.) ročník bude opět soustředěn především do pavilonu Z, kde se otevře také Robotický park - přehlídka novinek společností zaměřených na průmyslové využití robotů. Přihlášeni jsou lídři oboru jako Olympus, UNIS, National Instruments, Mitutoyo, KUKA a další. Právě firma KUKA Roboter CEE představí unikátní novinku - robota určeného k přímé spolupráci s člověkem. Jde o prvního sériově vyráběného robota na světě, který má jeden z lidských smyslů - hmat, který mu dává momentový senzor ve všech sedmi osách, díky němuž dokáže pracovat i s nepřesnými předměty.
Zviditelnění progresivních technologií automatizace a robotizace se věnuje i bohatý doprovodný program veletrhu. V úterý 30. září jsou to např. tradiční konference Machines Communicate, či Energie pro budoucnost XIII: Efektivní nakládání s energiemi v průmyslové výrobě a konference 3D tisk – trendy a zkušenosti.
Ve středu (1.10.) následuje další z tradičních konferenčních akcí: Vize v automatizaci - Digitální továrna a také Česko-německé technologické sympozium - inovativní technologie ve strojírenství. Ve čtvrtek (2. 10.) proběhne veletrh pracovních příležitostí v technických oborech JobFair MSV. V průběhu MSV se opět uskuteční Česko-slovenské setkání elektrotechniků, vedle Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR proběhne rovněž ekonomické fórum na téma 10 let českého průmyslu v EU. Nebude chybět ani veletržní soutěž programátorů CNC strojů pro studenty odborných středních škol a učilišť.
Vedle obráběcí techniky a elektrotechniky se nejvíce vystavovatelů hlásí k prezentaci v oboru Materiály a komponenty pro strojírenství. Velmi silné obsazení slibuje i veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX. Zúčastní se jej přibližně 200 vystavovatelů včetně lídrů jako Arburg, Luger, Engel, Kuboušek, Mapro a další. Také obory slévárenství, svařování a povrchové úpravy budou letos silněji zastoupeny, protože některé firmy se neúčastní MSV, ale pouze specializovaných veletrhů zaměřených na tyto branže, které se v Brně konají vždy jednou za dva roky. Jde o slévárenský veletrh FOND-EX, veletrh 

 
Publikováno: 21. 10. 2014 | Počet zobrazení: 1594 článek mě zaujal 355
Zaujal Vás tento článek?
Ano