Rosler MURR2 Schunk

Monitor technického pracovního trhu v ČR

Ve spolupráci s personalistickou agenturou Grafton Recruitment budeme na tomto místě postupně přinášet informace mapující situací na trhu pracovních pozic v oblasti technických profesí v rámci jednotlivých krajů. První část je věnována regionu, kde dynamika tohoto segmentu patří k nejvyšším v republice.

 

Technické pracovní pozice – Brněnsko
V brněnském regionu patří mezi často poptávané technické pozice v současné době například strojní a elektro konstruktéři, inženýři kvality a manažeři, procesní inženýři a nákupčí.

V posledních měsících také významně vzrostla poptávka po operátorech výroby, což souvisí nejen s letním obdobím, kdy je každoročně poptávka vyšší, ale projevuje se zde i oživení ekonomiky. Vyplývá to z údajů brněnské pobočky personální agentury Grafton Recruitment. Na technických pozicích zde přitom evidují nedostatek vhodných kandidátů.
Souvislost mezi počtem volných pracovních míst a vývojem ekonomiky je, podle Šárky Voříškové z brněnského Graftonu, dobře vidět např. v automobilovém průmyslu. Jakmile se oživí poptávka, zvýší se výroba, rostou požadavky na nábory v automobilkách a v krátké době následuje růst poptávky u dodavatelů do automobilového průmyslu. „Aktuálně máme hodně poptávek od klientů z oblasti průmyslového zpracování plastů a právě automobilového průmyslu,“ říká Voříšková.
Požadavky klientů na kandidáty se velmi liší, záleží na firemní strategii, konkrétním projektu a samozřejmě i na dané pozici. „Máme klienty, kteří striktně vyžadují vysokoškolské vzdělání technického směru, u jiných klientů zadání zní: vysokoškolák, bez nutnosti dlouhé praxe; nebo středoškolák minimálně se 3 lety praxe v oboru. Co se většinou „počítá“, je relevantní praxe při studiu. Markantní je v technických oborech zájem o pracovníky se znalostí cizích jazyků: „Pozic, kde by nebyl požadavek na znalost minimálně jednoho cizího jazyka, dostáváme od našich klientů stále méně. Znalost angličtiny je zcela zásadní, německý jazyk je obrovskou výhodou. A kvalitních kandidátů s němčinou je bohužel stále málo,“ konstatuje Voříšková.
Co se týká výše mezd, je podle Šárky Voříškové velmi obtížné uvést nějaký průměr: „Podle průzkumu, který naše společnost každoročně realizuje, se mzdy liší podle náročnosti pozice, požadavků na vzdělání, délky praxe a podobně. Pro představu – strojní konstruktér se může pohybovat mezi 30 až 50 000 Kč měsíčně, v závislosti na zkušenostech a praxi, inženýr kvality mezi 30 - 40 000 Kč, manažer kvality 40 až 60 tisíc.“ V některých oblastech, např. v informačních technologiích, už není velký rozdíl mezi mzdou v Praze a v Brně, jak jsme tomu byli v minulosti zvyklí.

Jak nabírat pracovníky do technických oborů?
V první řadě je důležité, aby firma věděla, jakého člověka hledá, tedy základem je kvalitní popis pozice, který reálně zobrazuje nejen náplň práce a požadavky na vzdělání a praxi, ale i specifikaci osobnostních charakteristik, které by kandidát měl mít, aby co nejlépe zapadl do týmu. Častou chybou je, že klienti zbytečně nadsazují své požadavky, klasikou je požadavek na angličtinu u pozic, kde reálně není potřeba. Je nutné si uvědomit, že pokud budu trvat na angličtině, aniž ji bude uchazeč v práci aktivně používat, připravím se o část kvalitních odborníků, a pokud najdu člověka s dobrou angličtinou, když zjistí, že ji v reálu použije možná jednou do roka, buď vůbec nenastoupí, a nebo po krátké době uteče tam, kde angličtinu uplatní. U klíčových pozic se určitě vyplatí použít kromě klasického pohovoru i assessment centrum, které může významně snížit riziko chybného výběru.

Jak si najít práci v technické oblasti?
Určitě bych doporučila obrátit se na personální agenturu. Pro správné rozhodnutí v tak důležité věci, jako je změna zaměstnání, jsou klíčové informace, a právě ty je agentura schopna nabídnout. Firemní klienti personální agentury jsou z různých oblastí a oborů, což pro kandidáta znamená širokou nabídku zajímavých pozic na jednom místě. Některé společnosti obsazují pracovní místa pouze prostřednictvím personální agentury, zájemci o práci tedy nemají možnost se o těchto nabídkách dozvědět jinak, než právě díky agentuře. Konzultant pomůže kandidátovi s přípravou kvalitního životopisu a motivačního dopisu tak, aby zvýšil své šance na úspěch. Pohovor v agentuře může být vhodnou přípravou na interview u potenciálního zaměstnavatele. Dobrý konzultant také poradí, která pozice nejlépe vyhovuje jeho profilu a osobnosti. V neposlední řadě je potřeba říct, že veškeré toto profesionální poradenství je bezplatné.
 

 
Publikováno: 21. 10. 2014 | Počet zobrazení: 1629 článek mě zaujal 346
Zaujal Vás tento článek?
Ano