Rosler MURR2 Schunk

Největší mezi malými

Tak charakterizuje společnost Still nejnovější přírůstek do svého portfolia. Jde o novou generaci nejkompaktnějšího elektrického vysokozdvižného vozíku RX 50, určeného pro malé uličky logistických areálů.  

 

 Vysokozdvižné vozíky modelové řady R 50/RX 50 jsou celosvětově nejprodávanější řadou elektrických tříkolových vozíků s pohonem zadních kol, o čem svědčí prodejní statistiky. Od roku 1977 se jich totiž na celém světě prodalo více než 90 000. Ale historie začala už v roce 1949, kdy byla uvedena na trh řada elektrických tříkolových vysokozdvižných vozíků EGS 1000, teda pra, pra, pradědeček dnes prezentované nové generace vozíku RX 50. Redakce TechMagazínu měla možnost být přítomna na Berlínské premiéře uvedení nové řady elektrického vysokozdvižného vozíku RX 50.

Flexibilní využití
Nový vozík RX 50 je nejkompaktnější vysokozdvižný vozík ve své třídě s nosností od 1,0 do 1,6 t. Díky svým rozměrům potřebuje např. model RX 50-10 Compact šířku pracovní uličky jen 2888 mm, čímž šetří místo a umožňuje lepší využití skladové plochy. Se svou výškou ochranné stříšky (1980 mm) a šířkou rámu (990 mm) projede bez námahy jeden metr širokým rámem dveří s výškou dva metry. Předností řady RX 50 je velká obratnost při flexibilním stohování a přepravě v omezených přepravních trasách, proto najde uplatnění opravdu v nejrůznějších oborech od potravinářství až po vykládání a nakládání kontejnerů.
Oproti svému předchůdci byl odstraněn výsuv přední poloosy z důvodu rozšíření modulárního systému o zvedací zařízení. Pro lepší stabilitu konstruktéři snížili těžiště o 34 mm.
Vysokozdvižný vozík, je díky zapouzdřeným (IP 54) a bezúdržbovým trojfázovým motorům pojezdu a hydrauliky, přizpůsoben také pro práci v prašném nebo vlhkém prostředí. Údržba je proto potřebná pouze každých 1000 mh nebo 12 měsíců.

Blue-Q

Sériově jsou vozíky vybaveny programem na úsporu energie Blue-Q, který podle nasazení a vybavení ušetří až 12 % energie. Je to přínosem nejen pro životní prostředí, protože každá ušetřená kWh ušetří 575g CO2, ale znamená to také až o 1000 euro nižší náklady na energii při užívání v třísměnném provozu po dobu 5let.

Pracoviště řidiče
Řidič má v zorném poli neustále veškeré informace a vybavení si může přizpůsobit individuálně svým potřebám, např. ovládání hydrauliky je na výběr ve čtyřech variantách: vícepákové nebo dotykové ovládání, ovládání minipákami nebo joystickem. Jde o možnost přizpůsobení, které má v nabídce výhradně Still.
Zobrazovací a ovládací jednotka umožňuje přímý přístup k jízdním programům, pracovním světlometům, směrovkám, stěračům a mnohému dalšímu. Podle nasazení nebo břemene si může řidič vybrat nejvhodnější z 5 přednastavených jízdních programů.
Výhodou elektrických a dieselových vozíků modelové řady RX je, že celé pracoviště řidiče a koncepce ovládání jsou jednotné. Řidič si tak při změně vozíku nemusí zvykat na nové ovládání a šetří se tím také náklady na zaškolení.

Více v čísle TM 3

 

 

 
Publikováno: 26. 3. 2011 | Počet zobrazení: 3292 článek mě zaujal 747
Zaujal Vás tento článek?
Ano