Rosler MURR2 Schunk

Po chytrých telefonech nastupují chytré hodinky

I když běžné digitální fotoaparáty začínají pomalu podléhat konkurenci mobilů a Google připravuje další revoluci se svými brýlemi Google glass, možná to nebudou jen fotomobily a digitální kamera v brýlích, co bude dokumentovat svět kolem nás. O své místo na slunci se začínají hlásit i chytré hodinky.

 

Asi největší očekávání jsou spojována s firmami Google nebo Apple, jež se chystá na výrobu vlastních chytrých hodinek iWatch, které by měly být vybaveny operačním systémem iOS a technoloogií Bluetooth 4.0. Na jejich vývoji pracuje podle dostupných informací zhruba stovka vývojářů a firma v souvislosti s tímto projektem podala již na 80 žádostí o registraci patentu.
Na chytrých hodinkách pracuje řada výrobců z řad technologických firem. Pozadu ve vývoji tohoto prvku nové generace tzv. nositelné elektroniky nechtějí zůstat ani další jako Intel, Samsung či Microsoft, které rovněž pracují na projektech chytrých hodinek. Ty s jejich značkami se však objeví podle všeho až za pár let, zatímco některé pozoruhodné novinky z této kategorie už na trhu k dispozici jsou nebo se na něj právě připravují.

Prodloužená ruka smartphonů
Sony už uvedla na trh hodinky Sony SmartWatch, které lze přes Bluetooth propojit s dalšími přístroji jako je notebook, tablet nebo chytrý telefon, jež zajistí připojení k internetu a ostatní služby.
Do světa se už vydaly i chytré hodinky Pebble, dílo mladých amerických vynálezců ze serveru Kickstarter - na podzim by se měly objevit i na českém trhu. Hodinky je možné propojit přes bluetooth s chytrým telefonem se systémem iOS (Apple) nebo Android (Google) a na displeji zobrazují informace o příchozích voláních, e-mailech, SMS, zprávách z Facebooku, Twitteru apod. Díky aplikacím třetích stran, které do nich lze nahrávat, se z nich však může stát např. tachometr pro cyklisty nebo ukazatel aktuálních údajů pro běžce. Mohou využívat GPS signál a internet z bezdrátově připojeného smartphonu, ovládat přehrávání hudby apod.

Poctivá mechanika ze země helvétského kříže
Ale ani tradiční výrobci hodinek ještě neřekli své poslední slovo. Dokladem je projekt švýcarského výrobce hodinek Hyetis, který na svých webových stránkách představil chytré hodinky s názvem Crossbow (kuše), jež jsou opravdu důstojným reprezentantem příslovečné preciznosti spojované s výrobky firem ze země Viléma Tella. Kromě Wi-Fi, Bluetooth a NFC konektivity, díky čemuž půjdou spárovat s mobilními telefony běžícími na platformách iOS, Android a Windows Phone 8, nabídnou zejména v této kategorii zařízení nebývalý fotoaparát s rozlišením 41 Mpx. Výrobce na rozdíl od obvyklého řešení v podobě velkého snímače, umožňujícího následně požadovaný výřez, dal přednost sofistikovanějšímu systému: kombinaci malého snímače s vysokým rozlišením s optickým zoomem a přiblížení pomocí špičkové optické soustavy od firmy Carl Zeiss. Unikátní je rovněž kruhový blesk, který bývá obvykle používán v makrofotografii.
Kromě možnosti zaznamenat kvalitní statické snímky zvládnou hodinky také nahrávání videa a to podle výrobce s kvalitním zvukem zachyceným díky citlivému mikrofonu a zařízení pro redukci šumu. Fotografie a videa pak půjde přes připojený smartphone ihned sdílet. Environmentální senzory umožňují zaznamenávat informace jako např. GPS pozici, teplotu, nadmořskou výšku či hloubku, různé biometrické informace apod. Údaje a informace se zobrazí na velkém barevném displeji, jenž zabírá celou plochu ciferníku. Na trhu by se měly objevit koncem letošního roku za 1200 USD.
 

 
Publikováno: 24. 10. 2013 | Počet zobrazení: 2183 článek mě zaujal 438
Zaujal Vás tento článek?
Ano