Rosler MURR2 Schunk

Fiberio: celoplošný dotekový snímač

Paletu biometrických technologií rozšířila další novinka: dotykový povrch, který rozezná otisky prstů na celé ploše. Autoři, Christian Holz a Patrick Baudisch se chystají svůj projekt nazvaný Fiberio - dotykový displej citlivý na otisky prstů - podrobně oficiálně prezentovat na říjnovém 26. ročníku ACM symposia o uživatelském rozhraní, software a technologii v St Andrews ve Velká Británii. 

 

Inženýři Christian Holz a Patrick Baudish představili pod názvem Fiberio technologii, nabízející unikátní dotykový povrch schopný snímat otisk prstu na celé ploše. Ukázkový prototyp neustále snímá všechny prsty, které se dotýkají displeje a porovnává je s interní databází. Technologie v sobě spojuje dva procesy – speciální sklo slouží jako ideální projekční plocha pro obraz promítaný z projektoru, ale zároveň umožňuje kontinuální snímání polohy a otisků prstů.

Projektor i skener zároveň
Fiberio je stolní systém se zadní projekcí, první svého druhu, který identifikuje uživatele na základě jejich otisky prstů při každé dotekové interakci, nenápadně a bezpečně pomocí biometrických prvků otisků prstů, což uživatele osvobozuje od nutnosti používat při identifikaci speciální prvky jako např. identifikační tokeny apod.
Aplikace se používá pro ověření, zda daný uživatel má oprávnění k provedení aktuální činnosti, např. schvalovat faktury nad určitou hodnotu. Ukázkou této funkce je např. potvrzení dokumentu, který může schválit pouze povolená osoba se správným otiskem. Příklad takovéto situace: bankovní manažer a úředník schvalují faktury. Když úředník narazí na účet převyšující limit, k jehož schválení je oprávněn, Fiberio odmítne platbu. Správce dokončí transakci, stisknutím stejného tlačítka.

Klíčem je povrch ze skelných vláken
Klíčem, který umožňuje systému Fiberio zobrazit současně obraz a smysl otisků prstů, je nový typ materiálu jeho displeje: optická deska ze skelných vláken. Fiberio používá jako obrazovku multidotekovou desku ze skelných vláken, která se skládá z velkého množství skleněných vláken velmi malých průměrů (6 μm). Optická deska rozostřuje veškeré dopadající světlo (při prezentaci představované např. laserovým ukazovátkem) a rozptyluje jej do všech směrů, což je základem pro dobrý difuzér světla, nezbytný pro promítání výstupu na dotykovém displeji.
Deska rozptyluje přenášené světlo, a tím umožní, aby působila jako projekční plocha. Ve stejné době odráží deska světlo zrcadlově, což vytváří kontrast potřebný pro snímání otisků prstů. Kromě toho nabízí všechny funkce známé z tradičních rozptylových osvětlovacích soustav.
Fiberio používá standardní nastavení difúzní osvětlení, obsahující kameru s vysokým rozlišením, projektor, osvětlovací prvek. Obrazovka ("difuzér") je deska s optickým vláknem, která umožňuje jednoznačně zobrazování výstupu, stejně jako skenování otisků prstů. Optická deska rozeznává uživatele poté, co se prstem dotkne jejího povrchu. Otisky prstů, které přišly do styku s povrchem, se objevují jako tmavé, zatímco otisků prstů v prohlubních a vznášející se části prstu se zobrazují jasnější.
Fiberio rozpozná i vznášející se objekty, jako prsty uživatele, či naváděcí značky, které jsou připojeny k hmotným předmětům.
 

 
Publikováno: 24. 10. 2013 | Počet zobrazení: 2318 článek mě zaujal 454
Zaujal Vás tento článek?
Ano