Signi zjednodušuje procesy v Podpořit.cz

Dobročinný internetový projekt Podpořit.cz je na české online scéně unikátem. Jeho tvůrci přišli na způsob, jak může úplně každý přispět na dobrou věc při nakupování na internetu – a nezaplatit ani korunu navíc.

Celý článek...

 
Publikováno: 25. 1. 2021 | Počet zobrazení: 46
 

NTM a František Křižík – „český Edison“

V pátek 22. ledna 2021 uplyne 80 let od smrti Františka Křižíka, který byl uznávanou osobností nejen v technice, ale i ve veřejném životě. Patrně nejznámějším Křižíkovým počinem je získání patentu na zdokonalení obloukové lampy, tento patent mu později vynesl dostatek finančních prostředků pro rozvoj jeho dalších technických projektů.

Celý článek...

 
Publikováno: 25. 1. 2021 | Počet zobrazení: 41
 

Pomocí plazmatu lze vyčistit vodu od mikroorganismů

Brněnští vědci přišli s novou technologií pro dočišťování vody pomocí nízkoteplotního plazmatu. Zařízení CaviPlasma umí z vody odstranit zbytky chemikálií, hubí i patogenní mikroorganismy, jako jsou sinice a bakterie.

Celý článek...

 
Publikováno: 25. 1. 2021 | Počet zobrazení: 42
 

Umělá inteligence zachraňuje zrak

Medicínský startup Aireen vyvinul speciální analýzu, která dokáže pomoci umělé inteligence odhalit civilizační choroby z fotografie sítnice. Za tento počin získal první cenu v soutěži Czech Digi@Med Award.

Celý článek...

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 122
 

Česká firma poprvé součástí kosmických experimentů na ISS

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už brzy stane pro astronauty snazší a bezpečnější. Možné to bude i díky brněnské firmě SAB Aerospace, která pracuje na projektu Biomission 2019.

Celý článek...

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 94
 

Dráhy modernizují regionální vlakový park

Škoda Transportation dodá Českým drahám vlaky za téměř 10 mld. Kč. Během čtyř let zamíří z Plzně na koleje do služeb ČD celkem 79 nových nízkopodlažních vlaků za 9,6 mld. Kč.

Celý článek...

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 103
 

Ultra výkonná dobíjecí stanice o výkonu až 300 kW

Novou ultra výkonnou dobíjecí stanici Sicharge D představila společnost Siemens. Je vhodná pro provoz na tranzitních tazích i ve městě, na parkovištích či u nákupních center. S maximální účinností až 96 % škálovatelným dobíjecím výkonem a dynamickým sdílením výkonu patří k nejvýkonnějším na trhu.

Celý článek...

 
Publikováno: 20. 1. 2021 | Počet zobrazení: 113
 

V nemocnici budou roboty řídit vzorky krve

Pro dánskou nemocnici Aalborg University Hospital vyvinuli v LT Automation and Intellignet Systems robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.

Celý článek...

 
Publikováno: 20. 1. 2021 | Počet zobrazení: 117
 

WINTEC zahajuje prodej v Evropě

WINTEC, člen skupiny ENGEL se sídlem v Rakousku, rozšiřuje prodej vstřikovacích strojů t-win na Evropu. Dvoudeskové velké stroje tak budou dostupné po celém světě.

Celý článek...

 
Publikováno: 20. 1. 2021 | Počet zobrazení: 107
 

Největší větrná elektrárna v Rusku

Kočubejevská větrná elektrárna začala v lednu 2021 dodávat elektřinu na ruskou energetickou burzu. Elektrárna je druhým projektem společnosti NovaWind (divize Rosatomu) a také největší větrnou elektrárnou v Rusku.

Celý článek...

 
Publikováno: 19. 1. 2021 | Počet zobrazení: 143