hnv murr

Listopad zasvěcený vědě a poznání

V sobotu 1. listopadu odstartoval již počtrnácté Týden vědy a techniky Akademie věd ČR – největší vědecký festival v České republice. Na organizaci festivalu se podílí všechna pracoviště Akademie věd ČR a přes 50 partnerských organizací, včetně např. Kriminalistického ústavu Praha či libereckého vzdělávacího centra iQLandia. Obsáhlý program letošního ročníku nabídne více než půl tisícovky akcí, které probíhají v každém krajském městě a na mnoha dalších místech po celé ČR. 

 
 Mottem čtrnáctého ročníku Týdne vědy a techniky je Dotkni se vědy. „Svět kolem nás je plný technologií reagujících na náš dotyk a my jsme si zvykli hmat používat při poznávání a prožívání světa více než kdy předtím. Věřím proto, že právě přiblížení práce českých vědců až na dotek, by mělo pomoci nalézt odpovědi na otázky a poskytnout jedinečný zážitek napříč všemi vědeckými obory,“ říká o letošním mottu předseda Akademie věd ČR  prof. Jiří Drahoš.
Hlavním centrem festivalu se stane budova Akademie věd v Praze na Národní 3, která se v době akce opět promění v science centrum s 11 interaktivními expozicemi a dalšími akcemi, kde si budou moci všichni návštěvníci vyzkoušet vědu doslova na vlastní kůži. 
Program Týden vědy a techniky AV ČR 2014 zahrnuje mj. na 220 přednášek, 40 výstav, 70 dnů otevřených dveří a 14 interaktivních expozic, exkurze, filmové projekce, semináře, prezentace a workshopy, panelové diskuze, exkurze, on-line přenosy, vědecké experimenty, soutěže a kvízy z nejrůznějších oborů a odvětví vědy, vědecké kavárny apod. Největší zájem je tradičně o přednášky a dny otevřených dveří. V rámci Dnů otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR přivítají vědci studenty a zájemce z řad veřejnosti přímo ve svých pracovnách a laboratořích, což nabízí výjimečnou příležitost dozvědět se o aktuálních vědeckých projektech a práci výzkumníků z různých vědních oborů či nejmodernějších vědeckých přístrojích. Již tradičně otevírají své dveře také vybrané elektrárny a informační centra energetické Skupiny ČEZ, některé nabízejí návštěvy provozů. Dny otevřených dveří nabídnou i další partneři festivalu. 
Prostřednictvím výstavy „Aerodynamika pro světlo a teplo domovů“ se návštěvníci mohou seznámit s fungováním turbín v tepelných elektrárnách pod hlavičkou Ústavu termomechaniky AV ČR a Doosan Škoda Power. V Knihovně AV ČR je připravena výstava „Umění putovat vzduchem aneb Balony“, v brněnské Galerii Vaňkovka zase výstava Čeští vědci a jejich vynálezy připomíná české badatele, kteří mají zásluhu na vzniku mnoha věcí, které dodnes používáme. Liberecká Krajská vědecká knihovna zase potěší všechny příznivce nejproslulejšího českého geniálního všeuměla expozicí „Cimrman - vynálezce a světoběžník“.  
Týden vědy a techniky 2014 přináší také soutěže a znalostní kvízy, kde lze soutěžit o zajímavé ceny - např. detektor lži, stavebnici retro rádia nebo solární stavebnici větrného mlýna, roční předplatné do Knihovny Akademie věd ČR, nebo předplatné různých, zpravidla populárně vědeckých časopisů.
Festival Týden vědy a techniky AV ČR je zaměřen primárně na studenty středních škol, kterým jsou určeny zejména přednášky a exkurze v dopoledních hodinách. Odpolední, podvečerní program a doprovodné akce jsou vhodné pro širokou veřejnost. Veškerý festivalový program je pro návštěvníky bezplatný, je však nutno počítat s tím, že o akce je značný zájem, a na některé části programu je z kapacitních důvodů nutná rezervace, kterou lze provést na webových stránkách festivalu www.tydenvedy.cz.


 
Publikováno: 6. 11. 2014 | Počet přečtení: 3339