EDF murr Schunk

Železný oř v Čechách - historie na vlastní oči

Ve dnech 24. až 28. října 2014 se v Národním technickém muzeu představí veřejnosti první parní lokomotiva vyrobená v České republice. Jde o repliku lokomotivy Orenstein & Koppel na rozchodu 600 mm, která byla společností První kolínská lokomotivní, s.r.o. postavena podle originálních výkresů a fotografií.
 

 

Jízdu lokomotivy, která je unikátním dílem železničních nadšenců, ve venkovním areálu muzea, doprovodí komentované prohlídky a projekce, během níž se budou moci návštěvníci seznámit s procesem její stavby. Národní technické muzeum při příležitosti prezentace této lokomotivy zahajuje zároveň program pravidelných akcí, při kterých bude v muzeu ožívat technika, a budou představovány technické exponáty v akci. Podrobnější informace a jejich program a přehled lze najít na www.ntm.cz, kde budou tyto akce uveřejňovány.
Od 22. 10. je v NTM také k vidění výstava „Nuselský most / historie / stavba / architektura, věnovaná jednomu z pozoruhodných architektonických děl 2. poloviny minulého století, a významné technické památce, která v roce 2000 získala v kategorii dopravních staveb ocenění Stavba století. Most, který tvoří jednu z klíčových tepen dopravního systému hlavního města, byl postaven v letech 1967 - 1973 podle projektu architekta Stanislava Hubičky a jeho týmu. V roce 1974 projela tubusem mostu první souprava metra. Stavba z předpjatého železobetonu je dodnes oceňována pro nadčasové a zároveň elegantní formy a originalitu konstrukčního řešení. Výstava, která potrvá do 11. 10. 2015, vychází z knihy - katalogu, kterou souběžně vydává Informační centrum České komory autorizovaných inženýrů a techniků, a přehledným způsobem shrnuje podstatné okamžiky navrhování a realizace této výjimečně náročné stavby, včetně známé zátěžové zkoušky s pomocí 66 tanků. Expozice je doplněna originály - vybranými panely se soutěžními návrhy a dobovým modelem neuskutečněné varianty mostu ze 40. let minulého století - a dosud nepublikovanými fotografiemi ze stavby mostu.
I když bývá pondělí v NTM zavíracím dnem, kdy má muzeum po rušném víkendu jednodenní pauzu, v pondělí 27. října bude muzeum mimořádně otevřeno a 28. října, v den vzniku Československé republiky, bude vstup pro všechny návštěvníky za zvýhodněnou cenu 50 Kč. Ti kdo nestihnou využít této nabídky, mají však ještě šanci získat volné vstupenky do muzea v rámci soutěže, kterou ve spolupráci s NTM pořádá TechMagazín – vyluštěním sudoku uveřejňovaného pravidelně v každém tištěném vydání časopisu a odesláním správné odpovědi na adresu redakce.
Foto: iron.brdek.net
 

 
Publikováno: 24. 10. 2014 | Počet přečtení: 3220