EDF murr Schunk

Muzejní armádní technika ve znamení NATO

V sobotu, 24. května zahajuje svou již 19. muzejní sezónu Vojenské technické muzeum Lešany. Otevírací den se ponese ve znamení 15. výročí vstupu České republiky do NATO. Své brány otevře muzeum Lešany v 9.30, program začíná v 10.30. Vstup je zdarma.

 

Novou muzejní sezónu začínají Lešany tradičně otevíracím dnem s programem, při kterém se v dynamických i statických ukázkách návštěvníkům představuje především technika, která je součástí sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Vedle ní se dostane ke slovu i technika současná, která je nyní v aktivní výzbroji Armády České republiky. Program otevíracího dne je koncipován jako srovnání techniky a vybavení AČR z doby vstupu České republiky do NATO a současné techniky.
Ke slovu přijdou pozemní vojenské stroje, které byly odrazem doby konce 80. let a počátku 90. let, vedle nichž pak návštěvníci uvidí současné nejmodernější zbraně i výzbroj; konkrétně jde o techniku, kterou AČR využívá při svém působení v Afghánistánu a Mali.
Bude tak možné přímo při ukázkách porovnat např. možnosti obrněného transportéru OT 64 SKOT v konfrontaci s kolovým obrněným transportérem Pandur. Konkurencí štábního automobil UAZ 469 (ještě sovětské provenience) budou britské vozy Land Rover Kajman. Vedle armádní automobilové legendy, letitého univerzálního nákladního automobilu Praga V3S, zase bude jezdit nová Tatra 810.
Premiérově budou 24. května v Lešanech poprvé k vidění i tři verze vozidel Hummer, které používaly české jednotky v Afghánistánu. Divákům se předvede i pancéřovaná Toyota Land Cruiser, která ještě před několika měsíci jezdila v Afghánistánu a nedávno přibyla kromě vozu Toyota HILUX jako jeden z posledních přírůstků  do sbírek Vojenského historického ústavu Praha.
Úplnou novinkou historického rázu pak bude mezi vystavenými exponáty sovětský tank T-34/76 s bojovým názvem Lidice. Jde o exemplář z druhé světové války, který byl kompletně zrestaurován ve vojenském opravárenském podniku VOP CZ v Novém Jičíně. Dále bude k vidění i zrestaurovaný prototyp lehkého nákladního automobilu Praga N530. Tento unikát si návštěvníci budou moci prohlédnout v sestavě historických autobusů, které do Lešan už tradičně zavítají s klubem RTO.


 

 
Publikováno: 23. 5. 2014 | Počet přečtení: 3496