asseco Aimtec murr

Konference European Space Solutions 2014 v Praze

Ve dnech 11. – 13. června bude Ministerstvo dopravy a Magistrát hlavního města Prahy hostit v Kongresovém centru mezinárodní konferenci European Space Solutions 2014, která je vrcholnou platformou pro setkání zástupců všech zainteresovaných subjektů v oblasti aplikací evropských kosmických programů Galileo, EGNOS a Copernicus.

 

Konference, kterou organizuje Agentura pro evropský GNSS (GSA) a Evropská komise, se od roku 2011 pravidelně opakuje každý rok, její pravidelnou součástí je i tzv. „Space Expo“, mobilní stan s interaktivní výstavou určený pro širokou veřejnost, věnovaný představení přínosům kosmických programů Evropské Unie.
Cílem konference European Space Solution 2014 je představit možnosti využití kosmických technologií a navázaných aplikací vycházejících z evropských navigačních systémů Galileo, EGNOS a evropského programu na pozorování Země. V rámci konference budou dále představeny aktuální trendy ve vývoji daných systémů a iniciovány otevřené diskuze k těmto problematikám.
Kromě plenárního zasedání, na kterém se setkají vedoucí představitelé soukromého a veřejného sektoru, a na němž budou projednávány možnosti, jak mohou řešení založená na kosmických technologiích podpořit podnikání a prosperitu celé společnosti jsou součástí akce také čtyři uživatelská fóra. Tyto semináře budou  zaměřené na problematiku systémů Galileo, EGNOS a programu Copernicus a jejich přínosu pro řešení reálných problémů v oblastech udržitelné dopravy, udržitelného zemědělství a hospodaření s půdou, přínosů pro krizový management a vypořádávání se s následky katastrof a přínosů pro spotřebitelské aplikace.
Fórum zaměřené na mezinárodní spolupráci a další doprovodné workshopy a semináře, široká řada příležitostí pro navázání nových kontaktů a řešení obchodních aspektů v rámci doprovodných společenských akcí, atd.
V rámci konference proběhnou také doprovodné akce:
 - Galileo User Forum, organizované Ministerstvem dopravy, s tématem „GNSS services for E-mobility and Smart Grids“. Jak název napovídá, akce, která se koná 11. června 2014 dopoledne, bude zaměřena na možnosti globálních družicových navigačních systémů (GNSS) Galileo a EGNOS a jejich aplikací pro rozvoj elektromobility a chytrých sítí.
 - 3. české uživatelské fórum Copernicus, které organizuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Ministerstvem životního prostředí. Nosnými tématy letošního ročníku bude využití radarových dat a downstream služeb Copernicus.
Oficiální stránky konference a registraci lze najít na www.european-space-solutions.eu, a její program zde.

GSA 15. dubna také oficiálně odstartovala 11. Ročník Evropské družicové navigační soutěže (ESNC) s cílem identifikovat a podporovat služby, produkty a obchodní inovace, které využívají satelitní navigace v každodenním životě. Od svého uvedení na trh v roce 2004 přijalo výzvu ESNC přes 8000 účastníků z 4263 registrovaných týmů, z nichž vzešlo celkem 204 vítězů. Mnohé z vítězných projektů již byly realizovány a úspěšně uvedeny na trh.
Letos jsou pro vítěze připraveny ceny ve výši více než 1 milion EUR. Zájemci se musí zaregistrovat přes webové stránky, zvolit cenu o níž chějí soutěžit a předložit svůj obchodní případ. Uzávěrka pro podání nabídek je 30 června. GSA bude letos navíc sponzorovat Zvláštní cenu za nejslibnější aplikace pro evropský GNSS. Vítěz bude mít možnost realizovat myšlenku ve vhodném technologickém inkubátoru dle vlastního výběru v rámci EU28 po dobu šesti měsíců, s možností prodloužení o dalšího půl roku na základě hodnocení po první třetině. Kritérii pro udělení grantu jsou jedinečnost a originalita nápadu, jeho byznysový (a sociální) potenciál, důvěryhodnost příslušného týmu, a pomocí aplikace jedinečných vlastností EGNOS / Galileo.
 

 
Publikováno: 2. 5. 2014 | Počet přečtení: 3785