EDF murr Schunk

Na podzim volá nejen škola, ale i muzea

Na další sezónu se s koncem léta připravují nejen školáci a studenti, ale i muzea. Národní technické muzeum v Praze připravilo pro zájemce kromě svých stálých expozic hned několik zajímavých akcí.

 

Zpřístupnění železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově
Zpřístupnění železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově proběhne dne 31. 8. 2013 ve spolupráci s Muzeem ČD, které v rámci akce Z muzea do muzea vypraví zvláštní vlak z Muzea ČD v Lužné do Chomutova.
Depozitář bude zpřístupněn v uvedené dny vždy od 10 do 17 hodin.
Vstupné: Plné: 40 Kč, Snížené: 20 Kč. Více www.cdmuzeum.cz

Pražská muzejní noc 2013

V Národním technickém muzeu se v rámci 10. ročníku Pražské muzejní noci chystá doprovodný program. Na interaktivních stanovištích ČVUT si 14. září 2013 bude možné vyzkoušet, že věda a technika může být i zábavná. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na velkoplošnou projekci filmu Ostře sledované vlaky doprovázenou jízdou historické drezíny účinkující ve filmu, projížďku parním automobilem nebo ukázky historických způsobů zaznamenávání zvuku. Pražská muzejní noc se měla původně konat v červnu, ale kvůli povodním v Praze se neuskutečnila, a přesunula se tak na září.

Nový exponát Národního technického muzea - Van de Graaffův generátor
Národní technické muzeum má nový exponát, kterým je elektrostatický generátor velmi vysokého napětí (5MeV) typu Van de Graaff , jenž je integrován lineární urychlovač nabitých částic. Jedná se v podstatě o jediné zařízení tohoto typu a této velikosti v Československu a později v České republice. Generátor byl postaven koncem padesátých let 20. století na základě plánů získaných ve Francii za přispění prof. Šimáněho. Dodávka zařízení byla realizována převážně tehdejšími Škodovými závody v Plzni. Provoz byl zahájen na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, ukončen byl v dubnu 2012. V témže roce byl generátor jako součást urychlovače i s tlakovou nádobou rozebrán na několik dílů a převezen do areálu Národním technickém muzeu, tak aby mohlo dojít k jeho zpětné montáži.
 

 
Publikováno: 29. 8. 2013 | Počet přečtení: 3807