EDF murr Schunk

Výstava Jaderné dny v Techmanii aneb Mýty a fakta o jádru představuje v Plzni svět jaderné energetiky

Od 1. října 2012 je v prostorách Techmania Science Centra v Plzni zpřístupněna hlavní část letošního ročníku populárně vzdělávacího projektu „Jaderné dny v Techmanii aneb Mýty a fakta o jádru“.  Cílem akce je představit široké veřejnosti jadernou energetiku jako bezpečný zdroj energie a rovněž prezentovat jaderné inženýrství jako atraktivní obor pro talentované studenty.

 

Až do konce října bude výstava exponátů (představí např. detailní model reaktoru, měřič radioaktivity či maketu palivové kazety reaktoru VVER 1000) obohacena řadou zajímavých přednášek s tematikou jaderné bezpečnosti a využívání jaderné energie v ČR i ve světě. „ŠKODA JS a.s. dlouhodobě podporuje vzdělávací projekty jako je tento. Je důležité vzbudit zájem mladých lidi o jadernou energetiku a prezentovat tuto oblast jako zajímavou příležitost profesní kariéry. Mladí odborníci jsou potřeba nejen pro obsluhu a modernizaci českých a slovenských jaderných elektráren, které jsou v provozu, ale i pro projekt dostavby třetího a čtvrtého bloku JE Temelín“ vysvětluje Jan Zdebor, technický ředitel plzeňské společnosti ŠKODA JS a.s., jenž bude hovořit o různých typech jaderných reaktorů. Společnost ŠKODA JS a.s., která je spoluorganizátorem akce, je zároveň lídrem mezinárodního Konsorcia MIR.1200, které se uchází o dostavbu Temelína. Konsorcium tak realizuje svůj závazek podporovat vzdělávání v oblasti jaderné energetiky v České republice. Hlavními partnery výstavy je rovněž sdružení CENEN a Techmania Science Center.
 „Jedná se o výjimečný projekt, který představuje jadernou energetiku všem generacím. Diskuze o jaderné energetice je důležitá, aby byly vyvráceny mýty, které kolem ní kolují, a aby bylo jádro bez předsudků vnímáno jako spolehlivý a bezpečný zdroj energie,“ říká Václav Dostál, místopředseda sdružení CENEN, které je dobrovolným akademickým sdružením vzdělávacích institucí zabývajících se výukou v oboru jaderného inženýrství, a který vyučuje na strojní fakultě Českého vysokého učení technického v Praze.
Podrobnější informace jsou k dispozici na: http://www.techmania.cz/
 

 
Publikováno: 26. 9. 2012 | Počet přečtení: 3716