EDF murr Schunk

Týden ve znamení francouzské trikolóry

Druhý červnový týden od 8. do 16. 6. bude Praha hostit významnou událost: Týden France 2016, v jehož průběhu se koná řada zajímavých akcí, určených zájemcům z řad odborníků i veřejnosti, které přiblíží Čechům ducha Francie, její ekonomiku, kulturu i inovace, charakteristické pro zemi galského kohouta.
 

 

Jednou ze stěžejních akcí Týdne France 2016 je Francouzsko-české ekonomické fórum, které proběhne ve středu 8. června od 9 do13 hodin na ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a vyhodnotí dosavadních 20 let ekonomických vztahů, představí perspektivy další možné francouzsko-české spolupráce, zejména v oblasti inovací a výzkumu a vývoje, a možnosti investování ve Francii. Od zájemců je však organizátory, jimiž jsou Francouzsko-česká obchodní komora, Business France vyžadována registrace na evenement@ccft-fcok.cz

V pátek 10. června je připraven pod názvem «French rendez-vous» Den otevřených dveří na Francouzském institutu v Praze (který je pořadatelem této akce), i když jde spíše o večer mezi šestou hodinou odpolední a půlnocí, vyplněný bohatou plejádou různých aktivit mezi nimiž nechybí hudební vystoupení, pétanque a barbecue na dvoraně, francouzské komedie v kině, animace pro děti v mediatéce, trhy, karaoke, či přímý přenos zahajovacího zápasu soutěže EURO 2016 (Francie – Rumunsko)

Na neděli 12. června jsou připraveny francouzské trhy plné sýrů, vína a jiných pochoutek ze země galského kohouta, a to ne ledajaké – konají se totiž v zahradách Buqoyského paláce, kde sídlí již od roku 1919 francouzské velvyslanectví, a který ten den otevře své brány.

Na pondělí 13. června připravilo Ekonomické oddělení francouzského velvyslanectví, CCEF konferenci Smart cities. Na setkání francouzských a českých starostů, ale také dodavatelů technologií, kde budou představena inteligentní řešení, která díky optimálnímu toku informací usnadňují život obyvatelům měst, navazuje i další akce zaměřená na téma měst zítřka: konference reSITE 2016 „Města a migrace“, která proběhne ve dnech 16. -17. června 2016 ve Foru Karlín. Na konferenční program Smart Cities ale navazuje i praktická ukázka některých prvků tohoto systému, jako jsou např. testovací jízdy sdílených dopravních prostředků. Od úterý 14. června až do čtvrtka 16. června si budou moci zájemci vyzkoušet, jak funguje „Vélib“, což je francouzský výraz pro sdílení kol, vzniklý spojením slov vélo (kolo) a liberté (volnost). Pod tímto názvem v Paříži už téměř 10 let funguje systém sdílení kol a volné půjčování a používání kol by mohla být užitečnou inspirací i pro udržitelný rozvoj města Prahy. Francouzsko-česká obchodní komora a společnost JCDecaux nyní nabízejí možnost si půjčovnu kol na Mariánském náměstí v rámci Týdne France 2016 prakticky vyzkoušet v pražských podmínkách.

Další z atraktivních akcí, Noc filozofie ze čtvrtka 16. června na pátek 17. června, je určena zájemcům o tuto oblast poznání. Na premiérový první ročník Noci filozofie, který připravily Platforma CEFRES z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR se do Prahy na Filosofickou fakultu UK, a do prostor Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci, sjede 55 filozofů z Francie, Maďarska, ČR, Polska a Slovenska, a širokému publiku budou nabídnuty přednášky, minikonference, debaty, agory, četby, umělecká vystoupení, filmové projekce, koncerty a výstavy, to vše na téma „Obrazy, věda a politika“. 

 
Publikováno: 31. 5. 2016 | Počet přečtení: 3087