EDF murr Schunk

Den otevřených dveří v Železničním depozitáři NTM nabídne unikátní pohled do historie

Přátelé a fandové železnic a vlaků budou mít o posledním prázdninovém víkendu unikátní příležitost nahlédnout do historie železniční dopravy u nás. Ve dnech 28. až 30. srpna Národní technické muzeum (NTM – www.ntm.cz), které spravuje největší státní sbírku historických kolejových vozidel na území České republiky, pro veřejnost opět otevře svůj Železniční depozitář v Chomutově, kde jsou umístěny lokomotivy a železniční technika ze sbírek NTM. Jde o skvosty, které z nejrůznějších (obvykle prostorových) důvodů nebylo možné představit ve stálých či příležitostných expozicích pražské budovy muzea.

 

Již druhý letošní víkend tak mají všichni milovníci železniční historie a dopravní techniky, zejména zájemci o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, možnost navštívit tuto unikátní kolekci a to dokonce navíc při příležitosti dne otevřených dveří v běžně nepřístupných prostorách, ve kterých je velká část této sbírky uložena. Zpřístupnění Železničního depozitáře připravuje NTM každoročně ve spolupráci s městem Chomutov, Českými dráhami a Ministerstvem kultury ČR. V sobotu 29. srpna lze spojit jeho návštěvu i s prohlídkou další významné železniční muzejní expozice – depa historických vozidel Muzea ČD v Lužné u Rakovníka a v rámci akce „Z muzea do muzea“ na trase Lužná u Rakovníka - Chomutov a zpět využít jízdy historické soupravy s parní lokomotivou „Kremák“ (více: http://www.cdmuzeum.cz/).
Návštěvníci Železničního depozitáře NTM v Chomutově si mohou prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od drezíny z roku 1850 a parní lokomotivy vyrobené v roce 1870, až po kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu u Českých drah a teď jsou připravena pro zachování ve sbírce Národního technického muzea. Největším lákadlem jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým „Albatrosem“ 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km.h-1. Majestátní obdiv budí rovněž první poválečná lokomotiva 534.0301, kterou dodaly Škodovy závody už 22. prosince 1945, nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Stranou pozornosti jistě nezůstane ani část kolekce salonních vozů NTM zastoupená v depozitáři vyhlídkovým salonním vozem Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonním vozem vyrobeným Kopřivnickou vozovkou v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda. Nově zde mohou návštěvníci spatřit mimo jiné kolejový rotační parní sněhomet značky Henschel und Sohn z roku 1943 a ozubnicovou tendrovou parní lokomotivu 404.003.
Železniční depozitář NTM se nachází v sousedství areálu depa ČD v Chomutově. Přístup do nově oploceného areálu je možný pouze po značené trase z Černovické ulice z prostoru nákupního centra Globus (směr Karlovy Vary). Depozitář bude otevřen od pátku 28. do neděle 30. srpna vždy od 10:00 do 17:00, vstupné na tuto akci činí 50 Kč (plné), resp. 30 Kč (snížené – pro seniory nad 70 let, držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6-5 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu). V  sobotu 29. srpna 2015 je možné navíc v rámci tradiční akce nazvané „Z muzea do muzea“ využít zvláštní vlak, který vypraví České dráhy z Muzea ČD v Lužné u Rakovníka do Chomutova (www.cdmuzeum.cz/).
 

 

 
Publikováno: 24. 8. 2015 | Počet přečtení: 3114