EDF murr Schunk

Možná přijde i kouzelník... láká Sonepar

Z malého setkání dodavatelů v jednom ze skladů až po výstavu zabírající plochu celého zimního stadionu s tisícovkami návštěvníků se za uplynulých 23 let vyvinula výstava firmy Sonepar, bez níž si lidé pracující v oboru elektro již nedokážou představit konec léta. 

 

Historicky první výstava se uskutečnila v roce 1993 v sídle tehdy ještě firmy Elektram, kde se v části skladu sešlo 26 dodavatelů, aby si společně pohovořili o propagaci nových výrobků a technologií. „První ročník akce měl mezi dodavateli takový úspěch, že jsme ihned po jeho skončení začali pracovat na přípravě dalšího. Je to neuvěřitelné, že nyní dokončujeme přípravu již 23. ročníku, který bude zase větší a nabitější než ten předešlý,“ říká ředitel firmy Sonepar Jiří Louda.
Počet vystavovatelů i návštěvníků z řad obchodních partnerů rok od roku narůstal a kromě setkání s hudbou a občerstvením se postupně proměňoval a narůstal i doprovodný program s tombolou. V prostorách Elektramu se výstava konala až do roku 2000. „Další rok už nám byl Elektram malý a museli jsme postavit stany na prostranství před firmou,“ popisuje Jiří Louda. V následujícím roce 2002 přibylo nejen návštěvníků, ale i stanů, zábavy či hodnotných cen. Tehdy návštěvníky bavil například imitátor Vladimír Hron a v tombole se soutěžilo o zahraniční zájezd.
Jedenáctý ročník se v roce 2003 uskutečnil na parkovišti před Malšovickým stadionem, kde pozvané hosty bavila parta kolem Ivana Mládka, nebo se mohli zabavit sami na autodráze. Od roku 2004 se pak výstava koná v prostorách zimního stadionu v Hradci Králové, jehož prostory pravidelně zaplňují desítky vystavovatelů a tisíce návštěvníků. Poslední a zatím nejúspěšnější ročník představil 114 vystavovatelů, kteří zastupovali přes 400 výrobců. Pohovořit si s nimi, navázat nové kontakty a také se pobavit přišlo loni více než 4400 návštěvníků z celé České republiky.
Brány zimního stadionu v Hradci Králové se otevřou i letos, a to 2. a 3. září. Chybět opět nebude více jak 100 vystavovatelů a několik set výrobců. Na pódiu se představí oblíbený český písničkář Jaroslav Uhlíř se svojí kapelou, kteří zahrají své nejznámější hity. Všemi barvami budou hýřit tanečnice, které předvedou tance inspirované oblíbenými indickými bollywoodskými filmy a nudit nebude ani famózní bubenická show. Od reality na chvíli odvede návštěvníky mladý iluzionista Robert Fox, který slibuje moderní kouzelnickou show 21. století, do níž milerád zapojí i zvědavé publikum.
Pracovníci firmy Sonepar, kteří přípravě a realizaci výstavy každoročně věnují hodiny a hodiny svého času, zažijí spoustu zábavy nejen při doprovodných programech, ale často se jim o ni nechtěně postarají i sami návštěvníci. Tedy: situace, které s nimi zažijí, je pobaví až s odstupem času. „Před několika lety za jedním vystavovatelem, který se zabývá výrobou jističů, chráničů apod., přišel na stánek starší pán s prosbou, že by jim rád předvedl svůj podomácku vyrobený chránič, který by rád začal prodávat. Jenže ve chvíli, kdy ho zapojili do elektřiny, vypadl proud na celém zimním stadionu,“ rozesměje se organizátorka Dana Horáčková.
Tehdy jí však do smíchu příliš nebylo. Na celém stadionu přestaly fungovat kompletně všechny počítače, čtečky, zhasla všechna světla. „V tu chvíli na pódiu zrovna končila velká laserová show a všichni si mysleli, že tento výpadek zřejmě zapříčinila. Byl to veliký průšvih. Technikům oprava trvala přes hodinu. Druhý den mě ten pán s chráničem vyhledal, vše mi vysvětlil a omluvil se. Já přitom do té doby žila v přesvědčení, že za výpadek opravdu mohla laserová show,“ vypráví Dana Horáčková, která letos připravuje již svoji sedmou výstavu. Vtipná příhoda měla ještě své pokračování v dalším roce, kdy kutil dorazil ke stánku znovu s vylepšenou verzí svého chrániče. „Druhou příležitost si ho vyzkoušet však už raději nedostal,“ uzavírá organizátorka.
O perné chvilky se na výstavách nepostarali jen domácí kutilové či technické závady, ale i živá zvířata, přesněji řečeno jedna mírumilovná třímetrová krajta královská. Po celý den výstavy sloužila jako zpestření programu a ochotně se fotila s návštěvníky, o show se pak nechtěně postarala i o něco později. „Krajta však byla z celodenního zájmu o ni unavená. Její majitel, pán, který nám pomáhal s výzdobou, ji proto odložil na stůl v blízkosti pódia, kde ji přikryl bundou, aby měla klid. V tu chvíli zrovna hrála na pódiu kapela a kolem chodily hostesky, které sbíraly ze stolů nádobí. Jedna z nich přitom nadzvedla i bundu, pod níž si hověl had. Hosteska se lekla a vykřikla tak hlasitě, že přehlušila i tak dost hlasitou kapelu“ vzpomíná Dana Horáčková.
 

 
Publikováno: 12. 8. 2015 | Počet přečtení: 3000