hnv murr

FČOK se zaměřuje na témata aktuální pro českou ekonomiku

Ministr dopravy ČR Dan Ťok byl hostem debatního oběda Francouzsko-české obchodní komory (FČOK), který komora, sdružující téměř tři stovky členských společností z řad českých a francouzských firem, uspořádala 4. prosince v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze.  

 

Debatní oběd FČOK přitáhl nejvyšší představitele členských společností FČOK jako jsou Colas, Saint-Gobain PAM, Alstom, Total, VCES či ManpowerGroup. Hosty přivítal Constantin Kinský, předseda FČOK, u předsednického stolu s ministrem zasedl i velvyslanec Francie J. E. Jean-Pierre Asvazadourian. Otevřená diskuse se zaměřila zejména na PPP projekty, pražský okruh, vysokorychlostní železniční tratě, došlo i na odborná témata jako složení povrchu dálnice D1 nebo legislativní úprava veřejných soutěží. Ministr dopravy povzbudil francouzské firmy k účasti v tendrech a soutěžích, které rezort chystá na příští rok v rámci řady modernizačních projektů dopravní infrastruktury.
Debatní obědy patří k tradičním akcím Francouzsko-české obchodní komory, podobně jako např. kulaté stoly věnované různým aktuálním tématům, z nichž nezřídka následně vzejdou další akce inspirované těmito diskusemi. FČOK stojí např. za vznikem nové iniciativy členských a spolupracujících firem za oběhové hospodářství v ČR, ohlášené u příležitosti Evropského týdne snižování odpadu. Iniciativa navrhuje konkrétní opatření, která povedou k účinnému zavedení oběhového hospodářství v České republice v souladu s cíli Evropské komise (na základě doporučení Národního konventu o EU vydané 20. října). Její vznik je výsledkem Kulatého stolu o oběhovém hospodářství z 12. listopadu 2015 a její snahou je změnit chápání odpadů, které jsou nově považovány za suroviny, které lze efektivně využít, což představuje zásadní změnu v přístupu k odpadovému hospodářství s důrazem na maximální využití druhotných surovin pro další produkci.
Jako zástupci odpovědných podniků a organizací vyjadřují zakladatelé zmíněné iniciativy přesvědčení, že klíčem k účinnému zavedení oběhového hospodářství, které bude českou ekonomiku stimulovat, bude motivovat k investicím do ekoinovativních řešení, zachová rovnováhu mezi tržními principy a principy udržitelného rozvoje a povede k potřebné všeobecně přijímané změně výrobního i spotřebního chování. V první řadě je důsledné dodržování evropské hierarchie nakládání s odpady s důrazem na prevenci jejich vzniku, doprovázené informační podporou především směrem k obyvatelům ČR a k samosprávám. Cestou k tomu by měly být zejména:
- realizace opatření pro podporu implementace oběhového hospodářství,
- zvýšení recyklace odpadů na úroveň vyspělých evropských států,
- legislativní úpravy v zákonu o odpadech.
Plné znění iniciativy a přehled společností, které se doposud připojily, lze nalézt na webu FČOK: http://www.ccft-fcok.cz/dokumenty/INICIATIVA.pdf.
 

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet přečtení: 876