Aimtec hnv murr

Alternativní dodávky paliva pro reaktory VVER: podporované EU, ale kritizované experty

Společnost Westinghouse Electric Company spolu s osmi evropskými partnery získala od EU dotaci dva miliony eur, aby zajistila bezpečnost dodávek jaderného paliva pro reaktory ruského typu v zemích EU. Pět členských zemí (Bulharsko, ČR, Finsko, Maďarsko a Slovensko) provozuje celkem 18 těchto reaktorů, které jsou nyní 100% závislé na dodávkách od ruských výrobců. 

 

Dotace přichází z výzkumného a vzdělávacího programu Euratomu, který je součástí výzkumného a inovačního programu EU Horizon 2020. Projekt nazvaný ESSANUF (European Supply of Safe Nuclear Fuel) se zaměřuje na licencování alternativního paliva pro tlakovodní reaktory ruského typu (VVER) provozované v EU.
Na nedávné 10. evropské konferenci Platts o jaderné energetice v Bruselu však zaznívala i kritika myšlenky dalších dodavatelů paliva pro VVER. Dříve se předpokládalo, že evropské společnosti využívající jaderné elektrárny s reaktory ruské výroby VVER musí mít minimálně dva dodavatele jaderného paliva. Takové schéma, které podporuje např. právě společnost Westinghouse, bylo už dříve podle mezinárodních expertů označeno za neodpovídající svobodným a spravedlivým tržním vztahům a také někteří účastníci kulatého stolu, který proběhl v rámci konference, tuto myšlenku podrobili kritice. Vyjádřili výhrady k dodávkám alternativních dodavatelů jaderného paliva pro reaktory evropských jaderných elektráren, vyrobených podle ruských (sovětských) projektů s tím, že neodpovídají účelu z celé řady příčin, zejména pokud jde o ekonomické aspekty a otázky bezpečnosti. 
„Mohou vzniknout ekonomická rizika. Jde o to, že odběratelé mají zájem o vysoce kvalitní a osvědčené palivo a spolehlivého dodavatele. Navíc nejsou záruky, že druhý výrobce, budoucí "smluvní dodavatel", také předloží výhodné podmínky a dodá palivo odpovídající kvality," uvedl Christopher Granville, jeden ze zakladatelů analytické služby Trusted Sources.
Kromě toho, jak konstatovali účastníci kulatého stolu, při použití paliva jiné výroby v reaktorech ruské (sovětské) výroby mohou vzniknout rizika z hlediska dodržování dohod v oblasti jadrné bezpečnosti.
Představitelka agentury pro dodávky Evropského společenství pro jadernou energii (Euratom) Ute Blohm-Hieber, která na akci vystoupila, řekla, že Euratom ze svého úhlu pohledu nepožaduje povinnost mít dva a více dodavatelů paliva. „Tuto otázku musí řešit sami provozovatelé elektráren," prohlásila.
 

 
Publikováno: 7. 7. 2015 | Počet přečtení: 1743