hnv murr

Atomexpo 2015 představilo jaderné novinky

Moskva hostila během prvních tři červnových dnů tradiční mezinárodní konferenci Atomexpo, na níž se sešli lídři světové jaderné energetiky a průmyslu. Součástí třídenního programu byla i mezinárodní specializovaná výstava, které se zúčastnilo více než 100 společností, včetně tří desítek zahraničních. Někteří účastníci měli možnost navštívit i nejnovější projekt ruské jaderné energetiky - výstavbu nových bloků Novovoroněžské jaderné elektrárny.

 

Letošního ročníku Atomexpa 2015, v celkovém pořadí již 7., se zúčastnilo přes 2200 zástupců organizací a firem z oblasti jaderné energetiky ze 47 zemí, což je rekordní počet v historii této konference.
K hlavním cílům pořadatelů Atomexpa 2015 patří rozvoj mezinárodní spolupráce Ruska se zeměmi střední a východní Evropy, Latinské Ameriky, Asie, Tichomoří a Afriky v oblasti jaderné energetiky. To odráželo i téma plenárního zasedání: „Jaderná energetika jako impuls pro sociálně ekonomický rozvoj“, jehož moderátorkou byla generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA) Agneta Rising, která kromě jiného zdůraznila, že poptávka po jaderné energetice po celém světě roste. Na roli jádra v rozvoji národních ekonomik a technologickém přínosu se v diskusi zaměřili zejména účastníci fóra ze zemí BRICS – Brazílie, Indie a Číny.
Dalším stěžejním tématem debaty představitelů energetických společností z celého světa byl vývoj na globálním strojírenském trhu, střednědobé perspektivy a mezinárodní spolupráce. Prosazuje se zde zejména trend partnerství mezi výrobci zařízení a inženýringovými a projektovými společnostmi, jejichž spolupráce je každým rokem výhodnější a intenzivnější.

Priorta č. 1: bezpečnost
Sergej Kirijenko, šéf státní korporace pro jadernou energii Rosatom informoval o nových trendech v jaderné energetice s důrazem na zajištění vysoké úrovně bezpečnosti nových objektů, které jsou ve výstavbě, stejně jako při prodlužování doby jejich provozuschopnosti, což je podle jeho slov hlavní prioritou. Uvedl mj., že životnost jaderných reaktorů se v současné době výrazně prodlužuje díky novým materiálům a technologiím. Příkladem takových inovací, které dokážou prodloužit provozuschopnost jaderných elektráren až na 100 let, je vývoj a aplikace nového krytu reaktorů, který byl již vyzkoušen v Rusku. Dalším významným faktorem rozvoje jaderné energetiky je zkrácení prodlev při výrobě energie, včetně doby výstavby nových bloků.
Představitelé státní korporace Rosatom také informovali o své činnosti v zahraničí a o plánech korporace, týkajících se zahraničních trhů, např. při probíhající výstavbě JE Akkuyu v Turecku a JE Hanhikivi 1 ve Finsku.
Současný stav na světových trzích s jaderným palivem pro jaderné elektrárny, zkušenosti s dodávkami čerstvého a zpracování a uložení použití vyhořelého jaderného paliva, stejně jako nové přístupy k aktivitám na trzích s jaderným palivem, zhodnotili představitelé palivové společnosti TVEL, koncernu Rosenergoatom, společnosti Uranium One Holding N.V., akciové společnosti Federální centrum jaderné a radiační bezpečnosti, francouzských společností Areva, EDF a CIFAL, akciové společnosti NАК Kazatomprom, české společnosti ČEZ, evropského konsorcia pro obohacování uranu Urenco a americké společnosti NAC International.

Novinky ve vývoji reaktorů i paliva
V rámci prezentace inovací v jaderném průmyslu představil Rosatom také svůj projekt výstavby největšího víceúčelového výzkumného jaderného reaktoru na bázi rychlých neutronů MBIR a jaderný projekt „Průlom“ pro zpracování jaderného paliva a uzavření jaderného cyklu.
Své zastoupení na Atomexpu 2015 měly i české a slovenské firmy. Český jaderný průmysl a energetiku reprezentovaly na tomto mezinárodním fóru např. společnosti Envinet, která se specializuje na produkci přístrojů pro provádění spektrometrických měření a charakteristik radioaktivních odpadů, inženýrskou a projektová společnost EGP Invest a firma ALVEL, jejíž činnost spočívá v poskytování vědecko-inženýringových služeb v jaderném průmyslu. Slovensko zastupovala projektová a inženýringová společnost VUJE.

 

 
Publikováno: 8. 6. 2015 | Počet přečtení: 1301