hnv murr

Společný projekt MESING a ÚPT AV ČR získal letošní výroční cenu ELA za inovace

Toto ocenění získal unikátní automat na bezkontaktní kalibraci koncových měrek. Automat vznikl v rámci projektu MPO 2A - 1TIP1/127 „Výzkum diagnostiky koncových měrek pro přesné strojírenství“. Vedle firem MESING a ÚPT AV ČR participoval na vývoji i ČMI.

 

Kalibraci koncových měrek, jako jedněm ze základních stavebních prvků podnikové metrologie, je všeobecně věnována velká pozornost. Dosud se používají kontaktní metody a kontrolovaná měrka je porovnávána s měrkou etalonovou pomocí dvojic protilehlých indukčnostních snímačů, pracujících v součtovém režimu. Pro tyto účely se používají vybrané snímače s opakovatelností měření 0,01 µm a s vakuovým odstavováním měřicích doteků. Nejvíce rozšířeným je v tuzemsku přístroj MKM-3 od firmy MESING. U kontaktních metod dochází i při sebevětší opatrnosti k mechanickému poškozování funkčních ploch měrky. Tuto nevýhodu, ale i zvýšení přesnosti a také produktivity, řeší vyvinutý automat.
Nový automat využívá přirozeně již bezkontaktní měření. Použitá měřicí metoda je absolutní, nepotřebuje etalonové měrky a při měření se s nanometrickou přesností „promítá“ do obrazové roviny prostorové rozložení testované měrky, a teprve v ní je provedeno vlastní měření pomocí laserového světla. Unikátním způsobem se podařilo vyřešit i automatické zakládání 126 kalibrovaných měrek do vlastního měřicího místa.

ÚPT AV ČR řešil optickou měřicí část, mechanická částí včetně manipulátoru a vstupního i výstupního zásobníku je prací firmy MESING a metodické otázky s ověřováním spadají do sféry ČMI. Řešitelský tým toto zařízení vyvíjel přirozeně s cílem prosadit se s ním v budoucnu po detailním ověření komerčně. Dobré možnosti skýtají vznikající metrologické instituty v rychle se rozvíjejících ekonomikách. Na jejich vybavování se podílí mj. i ČMI a uplatňují se také tuzemská zařízení včetně přístrojů firmy MESING. /jk/

 

 
Publikováno: 20. 8. 2014 | Počet přečtení: 1116