rossleor asseco murr

Litr balené vody obsahuje spousty plastových částic

Nová studie americké Columbia University zjistila, že jeden litr balené vody obsahuje v průměru 240 tisíc malých kousků plastu. Asi 90 % těchto plastových fragmentů pak byly nanoplasty (částečky menší než jeden mikrometr). Celkem bylo ve vzorcích 10 až 100krát více plastových částic, než odhalily dřívější studie.

 
Plasty jsou již dlouho nedílnou součástí našeho života a znečištění jimi je stále větším problémem. Když se plasty rozkládají, mohou tvořit menší částice zvané mikroplasty, které jsou velikosti 5 mm nebo méně. Mikroplasty se pak mohou rozkládat na ještě menší kousky – nanoplasty, které jsou menší než 1 μm. Nejsou viditelné pouhým okem a jsou dostatečně malé, aby se dostaly do buněk a tkání těla.

Tým vědců z Columbia University v USA za podpory National Institutes of Health (NIH) vyzkoumal, že balená voda může obsahovat až 100krát více malých kousků plastu, než se dříve odhadovalo. Průměrný litr balené vody obsahuje téměř čtvrt milionu nanoplastových fragmentů. Výzkumníci analyzovali pět vzorků tří běžných značek balených vod a zjistili úrovně nanoplastů v rozmezí od 110 000 do 400 000 na litr, s průměrem kolem 240 000.

Voda obsahovala částice všech sedmi druhů plastů. Nejběžnější byl polyamid, typ nylonu, který se často používá k filtraci a čištění vody. Bylo také zjištěno množství polyethylentereftalátu (PET). Dalo by se to očekávat, protože PET se používá k výrobě lahví na vodu a dalších nápojů. Mezi další identifikované plasty patřil polyvinylchlorid, polymethylmethakrylát a polystyren, který se také používá při čištění vody. Metoda identifikovala miliony dalších částic, které neodpovídaly sedmi kategoriím plastů. Zatím není jasné, zda tyto drobné částice jsou nanoplasty nebo jiné látky.



„Svému zdraví přispějete, pokud se vyhnete nákupu a konzumaci vody z plastových lahví. Nejenže pomůžete snížit spotřebu plastu, ale také eliminujete mikroplasty a nanoplasty, které se uvolňují z lahví s balenou vodou ze supermarketů. Ta často obsahuje také bakterie, které se rozmnožují při špatné distribuci a skladování,“ říká Jaroslav Žák z BWT.

„Nejkvalitnější vodu za rozumnou cenu lze získat filtrací běžné kohoutkové pitné vody a její speciální úpravou. Příjemnou variantou je tzv. poddřezové řešení, kdy následně lze mít chutnou a zdravou vodu přímo z kohoutku v kuchyňce nebo v kancelářích z výdejních stojanů. Tato voda je navíc obohacena o hořčík, který pomáhá předcházet únavě a může přispívat ke schopnosti organismu relaxovat a bojovat se stresem. Hořčík také podporuje funkci svalového a nervového systému,“ dodává.

Mohly by pomoci biologicky rozložitelné plasty?

Odpor proti jednorázovým plastům je aktuálně patrný a snahou je používat alternativy, které jsou biologicky rozložitelnější nebo kompostovatelné. Ale v některých případech mohou tyto alternativy ve skutečnosti komplikovat problém mikroplastů. Výzkum vědců z University of Plymouth ve Spojeném království zjistil, že pytlům označeným jako „biologicky rozložitelné“ může trvat roky, než se rozpadnou, a dokonce se většinou rozpadají na menší kousky než na jejich chemické součásti.



Dá se něco udělat pro redukci mikroplastů?

Naštěstí tu nějaká naděje je. Vědci vyvíjejí řadu přístupů, jak se zbavit plastového znečištění v našem životním prostředí. Jedním z nich je směr obrátit se na houby a bakterie, které se plasty mohou živit a při tom je rozkládají. Dalším přístupem je využití druhu broučích larev, které dokáží zpracovat polystyren. Jiní se zaměřují na použití technik filtrace vody nebo chemických úprav, které mohou odstranit mikroplasty.
 
Publikováno: 26. 11. 2024 | Počet přečtení: 176