asseco Aimtec murr

Ceny Josepha Fouriera podpořily další mladé vědce

Společnost Eviden ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v ČR již počtrnácté ocenila práce mladých vědců v rámci Ceny Josepha Fouriera. Tradiční oceňování mladých vědců letos ovládly vysoké školy z Brna.

 
Vítězové převzali ceny na slavnostním ceremoniálu v sídle francouzského velvyslanectví v Praze za účasti francouzského velvyslance Alexise Dutertre, laureáta Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna, a generálního ředitele české pobočky Evidenu Vladka Šlezingra.

Juraj Síč z VUT v Brně byl oceněn za svou práci „Výzkum a vývoj konečných automatů s využitím jednoduchého výpočetního modelu“, která zahrnuje tři klíčové oblasti: vývoj knihovny Mata pro efektivní práci s automaty, vylepšení vyhledávání pomocí regulárních výrazů a vytvoření nástroje Z3-Noodler pro řešení logických formulí s řetězci. Tento nástroj má potenciál výrazně přispět k verifikaci softwaru, např. v leteckém průmyslu. „Automaty mě fascinují svou jednoduchostí a zároveň ohromným potenciálem. Moje práce se snaží přemostit teorii a praxi a ukázat, jak mohou skutečně pomáhat v reálném světě,“ říká letošní vítěz Ceny Josepha Fouriera.

Druhé místo získala Lucia Hradecká z Masarykovy univerzity za automatické zpracování biomedicínských obrazových dat s využitím hlubokého učení.

„Učím počítače vidět – porozumět obrázkům, které vznikají v biologickém výzkumu. Výsledky mého výzkumu se využívají například v projektu zaměřeném na lepší pochopení toho, kdy dochází k rakovině prsu,“ popisuje svou práci.

Třetí místo obsadil další student VUT v Brně Karel Beneš, který se věnuje jazykovým modelům v rozpoznávání řeči, které se učí, jak se v jazyce řadí slova za sebe a pomáhají tak přepisovat řeč v náročných akustických podmínkách.

„V rámci svého výzkumu jsem se například věnoval úpravám architektury neuronové sítě a trénování jazykového modelu tak, aby byl robustní k chybám,“ vysvětluje.

Soutěž nese pojmenování po Josephu Fourierovi, francouzském matematikovi a fyzikovi, jehož práce na přelomu 18. a 19. století zásadně ovlivnila matematické modelování fyzikálních jevů. Jejím cílem je ocenit mimořádné vědecké práce se speciálním zaměřením na umělou inteligenci, počítačové systémy a sítě, kyberbezpečnost, databázové systémy, interakci člověk-počítač, grafiku, numerickou analýzu, programovací jazyky, softwarové inženýrství, bioinformatiku a počítačovou teorii.„Počítačové vědy jsou rychle se rozvíjejícím vědním oborem s velkým potenciálem pro praktické uplatnění nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale i v průmyslu, službách či dopravě. Je to oblast, kde se mohou čeští studenti a vědci více profilovat, což bude do budoucna pro Českou republiku konkurenční výhoda. Talentovaných a chytrých lidí je zde dostatek, a proto Eviden bude i nadále touto formou podporovat mladé vědce,“ komentuje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ze společnosti Eviden, která patří k nejvýznamnějším evropským i globálním dodavatelům v oblasti výpočetní techniky, mj. superpočítačů, a uděluje přímo i ceny pro vítěze soutěže. Ti získávají odměny v podobě finančního ohodnocení a stipendií na profesní stáže.

Letos je první místo spojeno se sumou 65 000 Kč a měsíčním stipendiem na výzkumnou stáž, kterou získává i držitel ocenění za druhé místo spolu s odměnou ve výši 40 000 Kč. Pro třetího z vítězných laureátů je určena finanční odměna 25 tis. Kč a zvláštní cena výzkumného centra IT4Innovations v podobě 250 tis. výpočetních hodin na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě.
 
Publikováno: 5. 7. 2024 | Počet přečtení: 411