asseco Aimtec murr

Srozumitelnost filmových dialogů zlepšuje AI

Nejnovější model soundbaru americké značky Bose zaujme plnohodnotným zvukem Dolby Atmos, snadnou automatickou kalibrací zvuku a také využitím prvků umělé inteligence, které rozpoznají ve filmovém zvuku špatně srozumitelné dialogy a jejich zvuk zdůrazní.

 

Nejoblíbenějším zařízením pro působivou domácí reprodukci filmového zvuku jsou dnes soundbary. Televizory totiž velmi často neposkytují kvůli svému tenkému profilu prostor pro instalaci skutečně kvalitního zvukového systému, který by posluchače náležitě vtáhl do děje. Kvalitní soundbary umožňují díky vyspělým technologiím a speciálním směrovým reproduktorům využít odrazy zvukových vln od stěn k vytvoření prostorového zvuku a nahradit dříve využívané systémy domácího kina. Nejvyspělejší soundbary umožňují však i připojení bezdrátového subwooferu či zadních efektových reproduktorů a vytvořit plnohodnotný prostorový poslech.

Nejnovější Bose Smart Ultra Soundbar, který se zařazuje mezi nejvyšší řadu produktů Bose nově označovanou přídomkem „Ultra“, nabízí vše výše popsané a k tomu mnohem víc. Jeho základem je špičkový zvukový systém Dolby Atmos 5.1.2 vyžívající 7 reproduktorů a vestavěný subwoofer. První „5“ označuje pětici reproduktorů, které zajišťují tradiční prostorový zvuk a plní funkci středového, dvou předních a dvou zadních efektových kanálů (posledně jmenované jsou vestavěny do boků přístroje a využívají speciální tlakové a úzce směrové měniče). Jednička uprostřed značí subwoofer vestavěný do těla soundbaru a poslední „dvojka“ představuje dva reproduktory namířené z těla soundbaru ke stropu. Díky tomuto uspořádání, preciznímu provedení, použitým reproduktorům a špičkové kalibraci zvuku jednotlivých kanálů podle konkrétní místnosti dosahuje Bose Smart Ultra Soundbar špičkových výsledků při reprodukci hudby i filmového zvuku všech formátů – od stereo reprodukce, přes tradiční prostorový zvuk 5.1 až po Dolby Atmos se všemi jeho možnostmi. Připojení k televizoru zajišťuje vestavěné rozhraní HDMI eARC nebo optika.Základem je přesná kalibrace podle místnosti

Jak je možné vytvořit z jedné zvukové lišty (soundbaru) působivý prostorový dojem se zvuky přicházejícími k uším posluchače zezadu či shora? Bose Smart Ultra Soundbar k tomu využívá dvou věcí. Jednak to jsou již zmíněné speciální reproduktory namířené do stran a ke stropu, které vysílají zvukové vlny pod vysokým tlakem a počítají s odrazy zvuku od stěn místnosti. Druhým prvkem je přesná kalibrace. Každá místnost je specifická a na správné podání má vliv její tvar, odrazivost stěn a také konkrétní umístění soundbaru. Pomocí mikrofonu dodaného v balení a umístěného na hlavním poslechovém místě změří Kalibrace ADAPTiQ akustické vlastnosti dané místnosti a upraví načasování zvuku každého reproduktoru tak, aby se k uším dostal po všech odrazech ze správného úhlu a vtom pravém načasování vzhledem k filmové scéně.AI rozpozná a zdůrazní mluvené slovo

U nového soundbaru Bose našla AI (umělá inteligence) velmi praktické uplatnění. Častým problémem při poslechu filmového zvuku bývá srozumitelnost dialogů. AI dokáže pomocí navazující technologie AI Dialogue rozpoznat ve zvuku klíčové mluvené slovo a při reprodukci ho lépe zdůraznit. Díky tomu neunikne divákům už ani slovo.

Díky možnosti přímého připojení soundbaru k internetu pomocí Wi-Fi nebo pevného kabelu mohou uživatelé bezdrátově streamovat libovolnou hudbu a snadno propojit přístroj s dalšími kompatibilními audio zařízeními, jako např. aktuálně prodávané chytré reproduktory a sluchátka Bose nebo také mnoho dalších produktů jiných značek.

Další možnosti otevírá propojení s aplikací Bose Music. S její pomocí lze snadno nastavovat všechny parametry, spouštět kalibraci soundbaru nebo ho s využitím funkce Bose SimpleSync spárovat s bezdrátovými sluchátky Bose. Toto spojení je zajímavé hned ze dvou pohledů. Jednak je po spárování možné využít pro reprodukci současně soundbar i sluchátka. Pokud tedy sleduje film divák se zhoršeným sluchem, může si vzít sluchátka a ostatní poslouchají zvuk pomocí soundbaru s rozumně nastavenou hlasitostí.

 
Publikováno: 9. 11. 2023 | Počet přečtení: 518