EDF murr Schunk

V polském e-shopu IKEA využívají roboty

Společnost FM Logistic začala spolupracovat s obchodním domem IKEA v oblasti skladování a logistických služeb pro internetové prodeje. Poprvé tak bude sklad vybaven roboty, kteří budou pomáhat při zpracování objednávek.

 
Jedná se o zatím nejrozsáhlejší automatizaci logistických procesů, kterou FM Logistic zavádí ve střední Evropě, a o zásadní krok vpřed v rozvoji vícekanálové logistiky společnosti IKEA v Polsku.

Polsko je první zemí, kde je ve skladu společnosti FM Logistic nasazeno 46 pomocných robotů od americké společnosti Locus Robotics, kteří zpracovávají objednávky. Jedná se o jediné řešení na trhu, kdy roboty plně spolupracují s lidmi, a zároveň první využití robotů druhé generace na světě. Roboty nyní uzvednou až 36 kg, což je dvakrát víc než v minulosti, a mohou připravit zároveň až 4 objednávky, které zaměstnancům skladu pomohou vyzvednout.Robot dojede k příslušnému regálu a na obrazovce zobrazí, jaký produkt a kolik kusů je potřeba vyzvednout. Poté pomocí laserových senzorů nalezne nejkratší možnou trasu mezi regály a dojede k dalšímu pracovníkovi. V následném kroku pak objednávky dorazí k automatickému dopravníku, kde jsou roztříděny podle různých technologií: od obálek po balíky se sníženou výškou až po krabice na míru. Nakonec jsou balíky rozděleny do skupin podle přepravních společností.

FM Logistic se drží zásady, že automatizované logistické procesy používá jen tam, kde lze dosáhnout měřitelných výsledků. V případě tohoto projektu, kdy je třeba naplnit očekávání klienta i konečných zákazníků ohledně kvality a usnadnit práci týmů pracujících ve skladech, byla rozsáhlá automatizace tím nejlepším řešením.

„Vzhledem k tomu, kolik různých výrobků a s jak různými rozměry IKEA nabízí, bylo nutné použít několik různých technologií. V současné době je zhruba 50 % všech objednávek vyřizováno plně automatizovaně. Druhá polovina objednávek se balí ručně, z toho okolo 8 % objednávek jsou tzv. křehké produkty, jako například sklo, a 10 % objednávek jsou velkorozměrné balíky, které roboti právě z důvodu jejich velikosti nemohou ve skladu vyzvedávat.

Podle odhadů bylo použitým řešení dosaženo až 225% efektivity při vyzvedávání objednávek ze skladu a 175% efektivity při jejich balení.Ve skladu se na 16 000 m2 nachází zhruba 7000 typů výrobků IKEA. Díky poloze skladu, moderní infrastruktuře a automatizaci mají nyní zákazníci o 2,5 hodiny času navíc na odeslání objednávky tak, aby byla doručena následující den. Kapacita skladu umožní za první rok provozu zpracovat více než 1 milion objednávek. Počet odbavených objednávek bude pak v příštích letech dále narůstat. Použitá automatizovaná logistická řešení, jako je balení objednávek na vyžádání, přinesou také například nižší spotřebu papíru.

Společnost FM Logistic jako poskytovatel logistických služeb nabízí svým klientům novou hodnotu i možnost společně navrhnout udržitelné vícekanálové dodavatelské řetězce, a automatizace je jedním z pilířů této strategie.
 
Publikováno: 23. 2. 2023 | Počet přečtení: 329