asseco Aimtec murr

NTM opět pořádá Recyklační víkend

Na pátek 14. října připadá Mezinárodní den elektroodpadu a Národní technické muzeum v Praze s kolektivním systémem Elektrowin vyhlašují tradiční Recyklační víkend, který se tak jako v minulých letech bude konat online prostřednictvím internetu.

 
Máte-li doma historický vysloužilý elektrospotřebič, můžete ho prostřednictvím facebookové stránky NTM nabídnout do sbírek muzea.

Recyklační víkend doprovází tradiční internetová soutěž „Máte doma muzejní kousek?“ s celorepublikovou působností, vyhlašovaná pravidelně na počátku dubna a rozložená v rámci tří vyhodnocovacích etap do zbytku roku. Kurátoři NTM a zástupci Elektrowinu budou v pátek 14. a v sobotu 15. října 2022 od 9.30 do 12.30 a od 13.30 do 16.30 k dispozici online na chatu na facebookové stránce NTM. Každému, kdo se přihlásí a nabídne svůj vysloužilý spotřebič, bude vystaven slevový kupón na základní nesnížené vstupné do NTM ve výši 180 Kč s platností do 31. 10. 2023.

V případě, že bude předmět vybrán do sbírek NTM, bude uzavřena jednoduchá darovací smlouva, na jejímž základě získá dárce dvě čestné vstupenky do NTM. Navíc prvních 5 účastníků, kteří nabídnou takovýto elektrospotřebič, získá od kolektivního systému Elektrowin poukázku v hodnotě 500 Kč na nákup spotřebního zboží. „Minulý ročník Recyklačního víkendu byl ve znamení předmětů ze 40. let 20. století. Do sbírek jsme díky této víkendové akci získali vysoušeč vlasů německé výroby AEG vyrobený kolem roku 1940 a velmi zajímavý vysavač s označením V 300.Vysavač je výjimečný tím, že jde o tuzemským výrobcem přeznačenou produkci původní německé výroby AEG. Určitá část této produkce německé značky byla po roce 1945 patrně zabavena a využita pro tuzemský trh. Uvidíme tedy, jaké další příběhy nám přinese nadcházející ročník výběrové akce,“ uvedla Lucie Střechová, kurátorka sbírek NTM Technika v domácnosti a textilní průmysl.

Pokud se spotřebič do sbírek NTM hodit nebude, zástupci Elektrowinu rádi poradí, jak s ním dále ekologicky naložit. Vysvětlí, proč dát spotřebič k recyklaci a jak budou suroviny z přístroje dále využity, nebo poradí, kde se nachází nejbližší sběrný kontejner. Další informace na: www.muzejnirecyklace.cz a www.ntm.cz
 
Publikováno: 12. 10. 2022 | Počet přečtení: 750