Rosler murr Schunk

Bridgestone se bude podílet na vývoji lunárního vozidla

Firma Teledyne Brown Engineering přijala společnost Bridgestone Corporation do svého týmu, jehož cílem je vyvinout a vyrobit pro NASA lunární terénní vozidlo s lidskou posádkou, které pomůže při budoucím výzkumu Měsíce.

 
Misí kosmické agentury NASA je posunout výzkum vesmíru do nových oblastí. Proto zadala požadavek na vozidlo řízené lidskou posádkou i schopné autonomní jízdy, které umožní objevovat neprozkoumané oblasti Měsíce. Lunární automobil pro výzkum musí být po dlouhou dobu schopen odolávat extrémním teplotám, a i v nehostinných podmínkách poskytovat posádce spolehlivou mobilitu. Společnost Teledyne sestavila pro náročný úkol zdatný tým, který dokáže dodat potřebné technologie. Jeho členy jsou přední průmyslové společnosti, jakými jsou Nissan North America, Sierra Space, Textron a nově také Bridgestone, která uzavřela s týmem Teledyne exkluzivní smlouvu o dodání lunárních pneumatik do programu vývoje terénního vozidla NASA.

„Toto partnerství je dalším posílením týmu i schopností odolného vozidla, které bude produktem této spolupráce,“ uvedl Scott Hall, prezident divize konstrukčních systémů společnosti Teledyne. „Zkušenosti a renomé společnosti Bridgestone jsou pro naše vozidlo a jeho cestu na povrch Měsíce nedocenitelným přínosem.“Bridgestone je i nadále v čele vývoje inovativních konstrukčních technologií a materiálů pro pneumatiky V roce 2019, kdy přijala novou výzvu v podobě výzkumu pneumatik pro lunární vozidla s lidskou posádkou, vyvíjí a testuje koncepty kovové bezvzduchové pneumatiky, u níž bude zajištěna funkčnost a bezpečnost i v náročných provozních podmínkách (skalnaté a písečné pouště spolu s působením extrémních teplot a kosmického záření). Bridgestone přitom využívá svou technologii „příkladného kontaktu s vozovkou“, která je klíčovou kompetencí osvojenou na základě různých zkušeností ze silnic na celém světě.
 
Publikováno: 6. 10. 2022 | Počet přečtení: 683