murr Schunk

V Česku budou dostupné pneumatiky z PET lahví

Společnost Continental začala v sériové výrobě pneumatik aplikovat technologii ContiRe.Tex, která spočívá ve využití polyesterových vláken z recyklovaných PET lahví. Tím přispívá ke splnění svého závazku využívat do roku 2050 ve výrobě plášťů pouze udržitelné materiály.

 

S pomocí technologie ContiRe.Tex vyrábí německá společnost ve vybraných rozměrech letní pneumatiky EcoContactTM 6, PremiumContactTM 6 a celoroční pláště AllSeasonContactTM. V České republice budou dostupné od druhého kvartálu roku 2022.Technologie ContiRe.Tex je založena na tzv. upcyklaci (zhodnocení) opětovně zpracovaného polyesteru získaného z PET lahví. Výhodu nově vzniklého materiálu, který nahrazuje tradičně používaná vlákna, je jeho trvalá udržitelnost. Jeho použití zároveň nijak neovlivní ani výkonost, ani bezpečnost pneumatik. Laboratorní testy i testy pneumatik prokázaly, že vlákna ContiRe.Tex mají stejnou kvalitu, pevnost v tahu, tepelnou stabilitu a další vlastnosti jako dosud používaný materiál.

Všechny pneumatiky vyrobené technologií ContiRe.Tex, představené v minulém roce, nesou na bočnici speciální logo. To poukazuje na skutečnost, že pláště obsahují recyklované materiály. Na výrobu jedné sady pneumatik se spotřebuje přibližně 40 PET lahví. Přesné množství recyklovaného materiálu závisí na typu a velikosti pláště.

V současné době se pneumatiky Continental, obsahující upcyklovaný materiál, vyrábějí v závodě v portugalském Lousadu.

 
Publikováno: 19. 5. 2022 | Počet přečtení: 256