murr Schunk

NTM zve na klenoty čs. motorismu

Na sobotu 23. dubna 2022 připravilo Národní technické muzeum v Praze pro návštěvníky zajímavý program s názvem Technika ožívá. V jeho rámci ožijí unikátní dopravní skvosty z muzejních sbírek.

 
K vidění bude např. naživo v pohybu vůz Tatra T815 zvaný Puma, se kterým Karel Loprais čtyřikrát startoval v Rallye Dakar. Tento nejúspěšnější český sportovní automobil všech dob se stal nedávno součástí muzejní sbírky. Dále se představí automobily Jawa Minor a Vauxhall 25 GY, které se v minulých letech zúčastnily soutěže 1000 mil československých, a také vzácné motocykly – nově zrestaurovaný stroj Jawa 350 OHV, motocykly Orion F 58A, Jawa 175 OHV a unikátní, díky své délce nezaměnitelný, motocykl Čechie Böhmerland 29001 (viz foto).Ukázky provozních exponátů proběhnou v 11 hodin, a ve 14 hodin v prostoru za Dopravní halou. Program je pro návštěvníky muzea zdarma v rámci vstupného. Fotografování i natáčení je možné, lákají organizátoři.

Ještě do 1. května lze v NTM shlédnout další unikátní výstavu s názvem „Vavříny s vůni benzínu“, věnovanou éře meziválečného československého motoristického sportu a jeho významu v životě tehdejší společnosti.Vystaveno je celkem dvacet čtyři pečlivě zrestaurovaných automobilů s meziválečnou sportovní historií, které doplňuje více než sedm desítek sportovních trofejí a memorabilií. Připomenuty jsou nejen tři největší legendy československého meziválečného automobilového sportu – závod do vrchu Zbraslav-Jíloviště, Velká cena na Masarykově okruhu a závod 1000 mil československých, ale i další domácí automobilové závody a také starty československých závodníků v zahraničí a dálkové automobilové expedice po cizích kontinentech. Svoji pozornost výstava věnuje i nejvýznamnějším československým automobilovým sportovcům – Elišce a Vincenci Junkovým, Jiřímu Kristianu Lobkowiczovi, Zdeňku Pohlovi, Janu Kubíčkovi, Jindřichu Knappovi a řadě dalších.
 
Publikováno: 22. 4. 2022 | Počet přečtení: 284