murr Schunk

Soutěž o „nej“ muzejní kousek má svého výherce – a pokračuje!

Národní technické muzeum a kolektivní systém Elektrowin ocenili výherce soutěže o nejzajímavější vysloužilý spotřebič „Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej NTM“ a vyhlásili její další ročník.

 
V rámci dlouhodobé úspěšné spolupráce Národního technického muzea (NTM) a kolektivního systému Elektrowin bude 1. dubna 2022 zahájen již čtvrtý ročník internetové soutěže „Máte doma muzejní kousek? Věnujte ho NTM.“ Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informace o možnosti nabídnout vysloužilý spotřebič do sbírek NTM a o významu recyklace vysloužilých elektrospotřebičů.

Výhercem uplynulého ročníku internetové soutěže „Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej NTM“ se stal kavárenský kávovar Merkur pražské výroby pořízený kolem roku 1947 pro cukrárnu v Turnově. Unikátní nový exponát a několik dalších vybraných předmětů si nyní mohou prohlédnout návštěvníci muzea ve vstupní části do stálé expozice Technika v domácnosti v hlavní budově NTM na Letné v Praze 7.

Dárci vítězného předmětu předal 23. března 2022 v technickém muzeu generální ředitel partnera projektu recyklačního systému Elektrowin Roman Tvrzník poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5000 Kč. Generální ředitel NTM Karel Ksandr poděkoval dárci za hodnotné rozšíření sbírek a předal mu vybrané publikace z produkce muzea.Kavárenský kávovar Merkur pražské výroby pořízený kolem roku 1947.

V rámci úspěšné oboustranně přínosné mnohaleté spolupráce nyní NTM vyhlašuje další ročník soutěže „Máte doma muzejní kousek? 2022“ a možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek NTM mají ti, kdo jsou ochotní věnovat zajímavý starý spotřebič ze své domácnosti či chalupy do muzejních sbírek do konce letošního roku.

Soutěž bude vyhlášena 1. dubna a jsou stanoveny tři termíny vyhodnocení jednotlivých etap, a to 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2022. V každé etapě vybere kurátor pěti spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od Elektrowinu poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500 Kč. Za každý spotřebič zařaditelný do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky pro dvě osoby s roční platností. Navíc na konci roku 2022 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek a jeho majitel získá od Elektrowinu poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5000 Kč.

Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete e-mailem na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz.Jak připomíná kurátorka soutěže a sbírky NTM Technika v domácnosti Lucie Střechová, šance pro zapsání nabízeného předmětu zvyšuje jeho kompletnost, a to i v podobě dochovaných originálních obalů, návodů a účtenek dokládající místo a rok jejich koupě. „Výherce uplynulého ročníku přinesl nejen zajímavý příběh výrobní, ale také ten uživatelský. Kávovar Merkur byl totiž původním majitelem pořízen krátce před znárodněním jeho cukrárny, a ten tak již nikdy nedostal šanci představit ho svým zákazníkům. Budeme se tedy těšit, jaké další příběhy budou vyprávět nově darované předměty v letošním roce, říká Lucie Střechová.

Další informace o pravidlech soutěže a zprávy o jejím průběhu naleznete na facebookových a webových stránkách – www.ntm.cz, www.elektrowin.cz nebo na webu programu Recyklační víkend – www.recyklacnivikend.cz.

Kavárenský kávovar Merkur pořízený kolem roku 1947 pro cukrárnu v Turnově je ,,nej“ muzejní kousek roku 2021, v expozici NTM Technika v domácnosti
 
Publikováno: 29. 3. 2022 | Počet přečtení: 406