murr Schunk

Rakety JAGM se budou zavádět do výzbroje

Námořní pěchota USA oznámila, že řízené střely AGM-179A Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) pro vrtulník AH-1Z Viper dosáhly počáteční operační způsobilosti (IOC).

 
JAGM je společný program s armádou – jedná se o přesně naváděnou munici (PGM) země-vzduch s duální senzorovou hlavicí, která kombinuje laserové a radiolokační navádění (milimetrové vlnové délky). Lze jí vyzbrojit vrtulníky, bezpilotní letecké prostředky, letadla a slouží ke zneškodnění a ničení stacionárních a mobilních námořních nebo pozemních cílů.

Program JAGM úspěšně dokončil důkladné počáteční operační zkoušky a hodnocení s doporučením zavést střelu do výzbroje. Piloti vrtulníků AH-1Z ho testovali u pobřeží Floridy v listopadu 2021 a v prosinci 2021 provedli pozemní testy v Arizoně.

Počáteční operační způsobilost se dosáhla za použití raket, výcvikem a podpůrným vybavením, které obdržela 267. lehká útočná vrtulníková letka námořní pěchoty v rámci podpory jejího nadcházejícího nasazení u 13. expediční jednotky námořní pěchoty.

Systém JAGM umožňuje platformě H-1 vyšší letuschopnost, operační flexibilitu a menší logistickou zátěž. V souladu s vizí upgradovat stroje H-1, jejímž cílem je udržet si konkurenční výhodu nad možnými protivníky, je jeho zavedení součástí modernizačního programu vrtulníků AH-1Z a UH-1Y.Americká námořní pěchota z 1. letky operačního testování a vyhodnocování (VMX-1) vyzbrojuje AH-1Z Viper střelou vzduch-země (JAGM) během operačního testu na letecké základně námořní pěchoty Yuma v Arizoně, 6. prosince 2021. (Foto námořní pěchoty USA: Cpl. Gabrielle Sanders).
 
Publikováno: 22. 3. 2022 | Počet přečtení: 322