murr Schunk

VLM – technologie 3D tisku na bázi pryskyřice

Společnost BCN3D představila novou technologii 3D tisku Viscous Lithography Manufacturing (VLM). Tato technologie zajišťuje všem výrobcům plnou kontrolu nad každou fází jejich výrobních procesů aditivní výroby (AM).

 
Technologie VLM díky použití vysoce viskózních pryskyřic pro lepší mechanické vlastnosti výtisků a v kombinaci s vyšší produktivitou a dostupností uspokojí všechny požadavky na rozšíření výrobní autonomie.

„Má-li být 3D tisk budoucností výroby, podporou lokální produkce, efektivního řízení dodavatelských řetězců a udržitelnosti, půjdou všichni hráči v oboru tímto směrem,“ říká generální ředitel BCN3D Xavier M. Faneca a dodává: „Chceme ukázat 3D tisk v novém světle tak, aby se stal centrálním bodem výroby.“

VLM je patentovaný na litografii založený proces 3D tisku, který laminuje tenké vrstvy vysoce viskózních pryskyřic pomocí transparentní přenosové fólie a vyrábí rychle a levně vysoce kvalitní díly. Od ostatních technologií pryskyřic na trhu se liší využíváním 50krát viskóznější pryskyřice než je současný standard.Tiskový systém umožňuje nanášet pryskyřici na fólii střídavě z levého a pravého tanku, což zkracuje dobu tisku a umožňuje kombinovat multimateriálový tisk a snadno odplavitelné podpory. Pro vylepšení požadovaných tepelných a mechanických vlastností lze nyní do pryskyřice přidávat zcela nové sady přísad a modifikátorů. VLM využívá pryskyřice dosahující 3krát větší odolnosti vůči nárazu pro tuhé materiály a o 200 % vyšší pevnosti v tahu ve srovnání s obvyklými pryskyřicemi se standardním složením.

Vysoká produktivita a cenová dostupnost

Technologie VLM díky použití světelného zdroje UV světla a LCD obrazovky potřebuje konstantní dobu na jednu vrstvu bez ohledu na to, zda se tiskne jeden nebo 100 dílů současně. Vzhledem k tomu, že není limitována rozměrem nádoby, okolní teplotou nebo náročnými součástmi, jediným požadavkem škálovatelnosti je větší LCD obrazovka. Kombinace rychlosti vrstvení a velké plochy činí z VLM nejproduktivnější řešení aditivní výroby na trhu.3D tisk, vyvinutý z nástroje pro rychlé prototypování, se stal jasným výrobním trendem. Doposud chybělo pouze cenově dostupné řešení, které se dostane do všech koutů výroby, od malých firem po středně velké podniky. Rozšíření výrobní autonomie s využitím 3D tisku není řešením jen pro velké společnosti z Fortune 500, ale pro každou firmu vyvíjející a vyrábějící koncepty nebo produkty v jakémkoli odvětví. Řešení založená na VLM technologii, s kompaktním půdorysem a bez potřeby dedikovaného prostoru nebo kritické infrastruktury, budou stát méně než 50 000 eur.

3D tiskové technologie na bázi pryskyřic (SLA, LCD, DLP, MSLA) patří mezi nejoblíbenější na trhu. Hlavním důvodem je geometrická přesnost, skvělá kvalita

povrchu a vysoké zobrazení detailu. Jedinou slabinou je nutná tvorba podpěr ze stejného materiálu. Technologie VLM tuto slabinu eliminuje. Umožňuje současný tisk dvěma různými materiály a stává se tak první technologií na bázi pryskyřic, která umožní tvorbu snadno odplavitelných podpor. S příslibem vyšší tiskové rychlosti a kapacity stavební komory budou moci české i slovenské výrobní společnosti flexibilně využít přesný a detailní 3D tisk vedle svých konvenčních technologií. Video o nové technologii ZDE.

 
Publikováno: 18. 3. 2022 | Počet přečtení: 347