murr Schunk

Dachser uvádí do provozu sériový eActros

Logistický provider Dachser rozšířil svoji flotilu o první elektrické vozidlo ze sériové výroby Mercedes-Benz eActros. Pro plně elektrické 19tunové vozidlo vidí široké možnosti použití a v souladu se svojí strategií pro ochranu klimatu již plánuje nasazení dalších vozidel tohoto typu.

 
Ve Stuttgartu přepravuje Dachser s eActrosem svým zákazníkům v centru města kusové a paletové zásilky sběrné služby, které jsou velké a těžké pro balíkovou distribuci. eActros navíc také společně s FUSO eCanter (7,5 tunové elektrické vozidlo) zásobuje mikrohub v centru města zásilkami, které jsou na poslední míli rozvezeny pomocí nákladních elektrokol. Všechny kusové zásilky v přesně definované oblasti označené jako Dachser Emission-Free Delivery jsou lokálně doručeny bez emisí CO2 a oxidu dusíku. K dobíjení na pobočce Dachser Kornwestheim používá eActros výhradně zelenou elektřinu.

Pro použití ve Stuttgartu byl eActros nakonfigurován jako 4x2 s aerodynamickou skříňovou karoserií. Model spojuje vysoké užitečné zatížení s vysokým přepravním objemem a díky aerodynamice dokáže zvýšit svůj dojezd. 19tunové vozidlo bylo podle plánu vyrobeno po zahájení sériové produkce již vloni a nyní po schválení federálního financování bylo na setkání se zákazníky oficiálně předáno.

eActros přichází na trh s volitelnou možností tří (eActros 300, dojezd 300 kilometrů) nebo čtyř bateriových sad (eActros 400, dojezd 400 kilometrů), každá se pak nabízí s instalovanou kapacitou 112 kWh a využitelnou kapacitou okolo 97 kWh. Oba kapalinou chlazené elektromotory generují trvalý výkon 330 kW a špičkový výkon 400 kW. Navíc při předvídavém způsobu jízdy může být elektrická energie získávána zpět rekuperací. Energie získaná brzděním se vrací zpět do baterií a je opět k dispozici pro pohon vozidla. Vozidlo lze nabíjet až na 160 kW: tři bateriové sady na jedné běžné stejnosměrné rychlonabíjecí stanici s nabíjecím proudem 400 A potřebují pro dobití z 20 na 80 % kapacity o něco více než jednu hodinu.Přechod na plně elektrická nákladní vozidla bude svědčit i řidičkám a řidičům. Podle výrobce umožňuje jízdní dynamika eActrosu uvolněnější a méně namáhavou jízdu než konvenční nákladní vozidlo s dieselovým pohonem. Nízké těžiště také zlepšuje průjezd zatáčkami. Hladina hluku v kabině vozidla byla snížena o 10 dB, což odpovídá zhruba poloviční úrovni vnímatelné hladiny hluku. To rovněž přispívá ke zvýšení komfortu řidiče v provozu při plném zatížení. Na rozdíl od dieselového nákladního vozidla se kromě toho také vyznačuje menšími vibracemi.
 
Publikováno: 9. 3. 2022 | Počet přečtení: 331