hnv murr

Výroba vodíku má za sebou studii proveditelnosti

Projekt stavby výrobny vodíku na ruském ostrově Sachalin prošel studií proveditelnosti, a nyní tak může pokročit do fáze prvních inženýringových prací. Během setkání s místní vládou to 14. února oznámily společnosti Air Liquide a Rusatom Overseas.

 
Výroba vodíku vznikne v souvislosti s rozsáhlým projektem na zavedení vodíkového hospodářství na tomto dálněvýchodním ostrově. Rusatom Overseas, který patří do skupiny Rosatom, zapojený do studie proveditelnosti, má na starosti výrobu a přepravu vodíku ke spotřebitelům z oblasti energetiky, dopravy a průmyslu. Část výroby má jít také na export.

Vláda Sachalinské oblasti projekt podporuje a uvědomuje si jeho význam pro region. Práce probíhají na základě memoranda z dubna 2021. „Projekt na výrobu nízkouhlíkového vodíku metodou parní konverze metanu se záchytem uhlíku, která má vzniknout na ostrově Sachalin, úspěšně postupuje. Společně s našimi partnery jsme nyní dokončili první základní etapu. Pro náš region jde o velmi důležitý projekt a těšíme se na jeho úspěšnou realizaci,“ uvedl gubernátor Sachalinské oblasti Valerij Limarenko.Vodíková stanice

Mnoho firem z asijsko-pacifického regionu přikládá rozvoji vodíkového hospodářství velký význam a má zájem o dovoz nízkouhlíkového vodíku z Ruska. Už probíhají jednání s Japonskem a Jižní Koreou, podle kterých by měl být mezinárodní řetězec dodávek spuštěn v roce 2025.
 
Publikováno: 16. 2. 2022 | Počet přečtení: 636