hnv murr

3000 pracovních míst vytvoří Volvo v nové továrně

Společnosti Volvo Cars a Northvolt si jako lokalitu pro postavení nového výrobního závodu na akumulátory, který zahájí svůj provoz v roce 2025, vybraly švédský Göteborg. Současně tu vyroste i centrum výzkumu a vývoje.

 
Výstavba závodu, který bude vyrábět nejmodernější akumulátorové články vyvinuté speciálně pro použití v čistě elektrických vozech Volvo a Polestar příští generace, bude zahájena v roce 2023.

Prostřednictvím nové továrny a úzké spolupráce se společností Northvolt dojde k výraznému posílení elektrifikační strategie automobilky Volvo, která si klade za cíl začít do roku 2030 vyrábět a prodávat výhradně čistě elektrická vozidla.

Potenciální roční kapacita pro výrobu akumulátorových článků bude až 50 GWh, což stačí na dodávku akumulátorů přibližně pro půl milionu vozů ročně.Umístění výrobního závodu do areálu továrního komplexu Torslanda v Göteborgu nabízí celou řadu výhod, mezi něž patří přímá cesta do největší továrny automobilky Volvo, dobrý přístup k infrastruktuře, silné dodavatelské zázemí energie z obnovitelných zdrojů, dostatek zaměstnanců s potřebnými pracovními kompetencemi i blízkost center výzkumu a vývoje obou firem. Vzhledem k faktu, že je ústředním principem v rámci partnerství obou firem udržitelná výroba, elektrárna bude poháněna energií z nefosilních zdrojů, přičemž se bude svým odběrem zaměřovat na podporu kapacity obnovitelných zdrojů v rámci regionu. Současně zde budou integrována technická řešení upřednostňující cirkulaci a efektivní využívání zdrojů.

S výrobou akumulátorů pro plně elektrické vozy je spojena značná část celkových emisí uhlíku vyprodukovaných v rámci celého životního cyklu jednoho vozu. Prostřednictvím spolupráce se společností Northvolt, která je lídrem v oblasti výroby udržitelných akumulátorů, lze s ohledem na zdroje a výrobu akumulátorů výrazně snížit ekologickou stopu budoucích vozů Volvo.

Zmíněné centrum pro výzkum a vývoj, které bude uvedeno do provozu v roce 2022, vytvoří v Göteborgu několik stovek pracovních míst a zároveň se Volvo díky němu stane jednou z mála automobilových značek, které zahrnou vývoj a výrobu akumulátorových článků do svých komplexních inženýrských schopností.V celkové perspektivě budou v nové továrně na akumulátory a v centru výzkumu a vývoje zapotřebí zaměstnanci s rozsáhlými kompetencemi, což je důvod, proč tento podnik aktivně nabírá vysoce kvalifikované inženýry a týmové vedoucí, kteří pomohou projektu pokročit dále. Velký nábor zaměstnanců do výroby a techniků začne koncem roku 2023.
 
Publikováno: 8. 2. 2022 | Počet přečtení: 622