murr Schunk

Dachser elektrifikuje svůj autopark

Logistická společnost Dachser rozšiřuje flotilu bezemisních vozidel a investuje do nákladních a firemních osobních vozů na elektrický pohon a odpovídajících nabíjecích systémů. V plánu má také testování nákladních vozidel poháněných vodíkem.

 
Dachser intenzivně pokračuje v nasazování vozidel s nulovými emisemi. V první fázi hodlá uvést na evropské silnice do konce roku 2023 minimálně 50 dalších elektrických nákladních vozidel a plánuje také rozšířit flotilu i o tisícovku osobních firemních vozidel na elektropohon. Souběžně s tím pokračuje v řadě pilotních projektů zaměřených na vývoj a testování nákladních vozidel na vodíkový pohon (s technologií palivových článků) od různých výrobců s nasazením nejpozději příští rok.

„Jediný způsob, jak může dopravní sektor splnit dlouhodobý cíl globální komunity o čistých emisích, je používání vozidel s nulovými emisemi. Ta proto hrají rozhodující roli v realizaci naší vlastní strategie pro ochranu klimatu. V následujících letech budeme nasazení vozidel šetrných k životnímu prostředí významně rozšiřovat tak, abychom mohli nasbírat cenné zkušenosti z praxe a přispět ke zvýšení počtu těchto vozidel na trhu,“ vysvětluje Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) skupiny Dachser.

V síti sběrné služby společnosti se vozidla na bateriový pohon už používají, a to hlavně v rámci městské logistiky. Kromě nákladních elektrokol používá firma v Evropě v každodenním provozu především elektrická vozidla s celkovou hmotností do 7,5 tuny. Plně elektrická sériová vozidla vyšších hmotnostních tříd na trhu téměř nebyla k dispozici a aktuálně je jediným vozidlem tohoto typu, které má Dachser v provozu v rámci inovačního partnerství se společností Daimler Mercedes-Benz, model eActros, předprodukční model 19tunového nákladního vozu, operující ve Stuttgartu.

Během následujících dvou let Dachser pořídí sám či ve spolupráci s přepravními partnery minimálně 50 dalších kamionů s nulovými emisemi včetně bateriových tahačů a návěsů od různých výrobců.Do konce roku 2023 by kromě toho měl být každý druhý firemní vůz společnosti Dachser v Evropě na elektrický pohon, což představuje celkem okolo tisícovky osobních vozidel. Členové představenstva společnosti přejdou kompletně na elektrické služební vozy už letos. Paralelně k tomu vytvoří firma na svých pobočkách dostatečný počet dobíjecích míst a v plánu je více než 40 nových rychlonabíjecích stanic s výkonem 180 kW pro nákladní vozidla. Všechna mají být zásobována zelenou elektřinou, která bude buď nakupována nebo vyrobena vlastními fotovoltaickými systémy.
 
Publikováno: 4. 2. 2022 | Počet přečtení: 404