murr Schunk

U tepelných čerpadel hledejte štítek

Kvalitní tepelné čerpadlo, které bude vytápět ekonomicky úsporně, a přitom ohleduplně vůči životnímu prostředí, lze poznat podle energetického štítku.

 
Zorientovat se v nabídce moderních tepelných čerpadel nemusí být pro laika právě snadné. Jako jednoduchý nástroj, který výběr usnadní, dobře poslouží energetický štítek.

„Energetický štítek je dnes již povinnou součástí mnoha elektrických zařízení, včetně tepelných čerpadel,“ vysvětluje Jakub Tykal, obchodní ředitel českého výrobce tepelných čerpadel ACOND. Štítek přehledně ukazuje nejdůležitější parametry tepelného čerpadla, jako je energetická účinnost a hlučnost. „Tu číselně definuje akustický výkon, který lze najít v levém dolním rohu. Obecně se dá říct, že pokud se tato hodnota dostane pod 50 dB, jedná se velmi tiché zařízení. U čerpadla ACOND PRO R dosahuje 49,3 dB,“ upřesňuje Tykal. Energetickou účinnost zase lze odvodit z dobře známé barevné stupnice. Zde platí, čím více plusů, tím lépe. Ta nejlepší čerpadla dosahují účinnosti A+++/A+++.



Energetický štítek ACOND PRO R, Foto: ACOND

Z energetického štítku tak lze poměrně jednoduše vyčíst, jak efektivní a úsporné zařízení ve skutečnosti bude. „Běžně dostupné propagační materiály přitom mohou být zavádějící, protože na nich mnohdy chybí některé důležité údaje. Laik, který neví, po čem se má u čerpadel dívat, to přitom nemá šanci odhalit. Zatímco podoba energetického štítku je vždy daná,“ upozorňuje Tykal. Výběr nového tepelného čerpadla už zkrátka nemusí být záležitostí pro odborníky – stačí se mu jako první podívat na štítek.
 
Publikováno: 2. 2. 2022 | Počet přečtení: 405