murr Schunk

Prazdroj definitivně končí s PETkami

Piva v PET lahvích od Plzeňského Prazdroje natrvalo zmizí z pultů prodejen, kde se nyní doprodávají poslední kusy. Pivovar ukončil stáčení do plastových obalů na konci loňského roku a piva svých značek teď plní do pivních tanků nebo vratných obalů, tedy sudů a skleněných lahví.

 
Rozhodnutí skončit s PET lahvemi souvisí s dlouhodobou snahou minimalizovat dopad podnikání firmy na životní prostředí. Jejich cílem je maximální cirkularita obalů, to znamená využívat je opakovaně, nebo je vyrábět z použitého obalu, tedy z recyklátu. Problém však je, že pivní PET lahve nelze znovu využít na výrobu nových – hlavní překážku představuje vnitřní ochranná membrána, nezbytná pro zachování kvality piva, která znemožňuje využití prázdných PET lahví pro recyklaci na další obaly pro zlatý mok. Materiál z pivních PETek tak lze recyklovat jen pro omezené využití, např. pro výrobu koberců, proto od nich Prazdroj definitivně upustil.

Ukončením stáčení piva do plastových obalů Prazdroj ušetří ročně přes 1300 tun plastu, což vydá na řadu PET lahví dlouhou 2500 kilometrů, odpovídající třeba trase z Plzně do Lisabonu. Podle jejich dat tento přístup preferují i spotřebitelé, zhruba dvě třetiny z nich přešly od nákupu piva v PET lahvích ke skleněným vratným lahvím, ostatní pak místo PETek nakupují plechovky. I u nich usiluje pivovar o co největší snížení ekologické stopy a stal se proto členem Iniciativy pro zálohování.

„Obrovskou výhodou hliníku je skutečnost, že jej lze recyklovat v podstatě do nekonečna, přičemž kvalita materiálu zůstává stejná. V případě zavedení zálohového systému tak ze starých plechovek bude možné prakticky téměř beze zbytku vyrábět nové. Dlouhodobě se snažíme s dodavateli navyšovat podíl recyklovaného hliníku v plechovkách, aktuálně jsme v průměru na zhruba 50 % a rozhodně míříme výš,“ uvádí Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje. Plechovky z recyklátu mají navíc až o 80 % nižší uhlíkovou stopu a spotřebuje se na ně jen 5 % energie ve srovnání s plechovkami z hliníku, který se musí nově vytěžit.

Konec stáčení piva do PET lahví není jediným krokem, kterým Prazdroj snižuje spotřebu plastů. O třetinu snížil tloušťku fólie, která se používá pro ovinutí produktů na paletách, aniž by snížil její pevnost. Tím ušetří 19 tun plastů ročně. Pro plastové fólie, které drží pohromadě větší množství plechovek, používá výhradně recyklovaný plast, čímž ročně nevyprodukuje téměř 600 tun nového plastu. Úsporu dalších téměř 60 tun ročně přináší i odstranění plastové nálepky z loni nově představené lahve Pilsner Urquell.Díky nahrazení aluminiové folie a plastové nálepky papírovými etiketami od loňského roku jsou skleněné pivní lahve už plně recyklovatelné. „K obalům přistupujeme komplexně, aby každá jejich část měla co nejmenší dopad na přírodu. Proto u většiny našich značek používáme na skleněných lahvích etikety z recyklovaného papíru. Díky tomu ročně ušetříme přes 350 tun nového papíru,“ dodává Kalousová. Každá tuna recyklovatelného papíru přitom zachrání asi 17 stromů, v případě Prazdroje jde tedy o skoro 6000 nepokácených stromů za rok.
 
Publikováno: 2. 2. 2022 | Počet přečtení: 416