hnv murr

Všechny týmy, které podporuje Goodyear, skončily v první desítce

Po dvou týdnech a zhruba osmi tisících kilometrů v náročném terénu Arabské pouště skončila nedávno Rallye Dakar 2022. Všechny tři stupně vítězů již podruhé obsadily týmy KAMAZ-master.

Třetí ročník Dakaru v Saúdské Arábii se letos jel v nové trase. Více než padesát týmů se na ní utkávalo v různých kategoriích automobilů, motocyklů a terénních vozidel. V kategorii kamionů bývá již tradičně veliká konkurence. Nově vedené etapy s vyšším podílem pouštního písku a velmi agresivních kamenitých tratí představovaly pro účastníky závodu velkou zkoušku.

Vítězný tým KAMAZ-master obsadil první čtyři pozice v dramatickém souboji mezi pětinásobným vítězem Eduardem Nikolajevem a úřadujícím dakarským šampionem Dmitrijem Sotnikovem. Týmy závodily s novými kamiony KAMAZ-master K5 435091 a osvědčenými KAMAZ-43509. Oba typy byly vybaveny standardními pneumatikami Goodyear, jejichž pokročilých technologií kostry a běhounu mohou běžně využívat dopravci v celé Evropě.

Dominanci nákladních vozidel s výbavou značky Goodyear dále podtrhla skutečnost, že všech třináct rychlostních zkoušek vyhrály posádky KAMAZ-master. Sotnikov v nich získal pět etapových vítězství, Nikolajev čtyři. Karginov zajel tři nejrychlejší časy, ale ve čtvrté etapě bohužel ztratil hodinu kvůli technické poruše. Zpět do závodu se dostal díky tomu, že na místě zastavila a poskytla mu pomoc jedna ze soupeřících posádek, což opět potvrdilo ducha spolupráce, díky němuž je Dakar tak jedinečnou světovou sportovní událostí. Karginovova posádka se pak rychle opět zapojila do závodu a v jeho následujících dvou etapách zajela nejrychlejší časy, aby se inspirativně vrátila zpět do souboje na čele závodního pole.

Vladimír Chagin, vedoucí sportovního týmu KAMAZ-master: „Pneumatiky Goodyear hrály v tak náročném závodě bezpochyby mimořádnou roli. Náš tým si vedl během dvou velmi vyčerpávajících týdnů závodu skvěle díky pečlivé přípravě a vynikajícímu uplatnění naší strategie. Závod na tak vysoké úrovni vyžaduje pneumatiky, které nám zaručují dobrou trakci a vysokou odolnost. Díky pneumatikám Goodyear Offroad jsme získali maximální rychlost a minimum prostojů, což bylo jedním z faktorů, který rozhodl o našem úspěchu.“

Vítěz Rallye Dakar 2022 Dmitrij Sotnikov.

Maciej Szymanski, marketingový ředitel společnosti Goodyear pro užitkové pneumatiky v Evropě, uvedl: „KAMAZ-master na Dakaru zvítězil již devatenáctkrát. To je mimořádný úspěch a společnost Goodyear si velmi cení toho, že si ji tým vybral jako svého partnera, kterému důvěřuje. Náročné nové trasy s kameny schovanými v písku podrobily kvality pneumatik důkladné zkoušce. Členové týmu byli podle svých slov během celého Dakaru nadšení z trvanlivosti, vysoké odolnosti proti prořezání a vynikající trakce našich pneumatik. Značka Goodyear využívá akce jako Dakar nebo FIA Evropské mistrovství závodů tahačů k testování pneumatik a technologií v extrémních provozních podmínkách.“

Další působivé výkony předvedly týmy PETRONAS Team De Rooy IVECO a MAMMOET Rallysport Team De Rooy IVECO. Zelený tým v čele s van Kasterenem skončil na pátém a oranžový tým vedený Martinem van den Brinkem na šestém místě, hned za čtyřmi vedoucími posádkami KAMAZ-master.

Oba týmy během závodu pravidelně dosahovaly nejrychlejších tří etapových časů, ale v polovině závodu je zdržely technické problémy. Díky sportovnímu duchu a odbornému zázemí svého týmu dokázal legendární nizozemský tým složený z mladých i zkušených talentovaných řidičů v posledních etapách vstát z popela jako Fénix a celý závod dokončit mezi prvními deseti. S posádkou 504 van Kasteren/Snijders/Rodewald na 5. místě, posádkou 506 Martin van den Brink/Willemsen/Der Kinderen na 6. místě a posádkou 515 Versteijnen/Van Dal/Smits na 8. místě se jednalo o velmi působivý výkon. První desítku uzavřel jezdec Mitchel van den Brink, spolu s Mouwem a Donkelaarem v rychlém asistenčním kamionu.

„Jsme nesmírně potěšeni tím, že celé stupně vítězů a osm pozic v první desítce obsadily týmy vybavené společností Goodyear. Je to skvělý důkaz vynikajících užitných vlastností a spolehlivosti našich standardních pneumatik. Pneumatiky Goodyear Offroad byly navrženy tak, aby se málo zahřívaly při vysokých rychlostech, a jsou určeny pro náročné provozní podmínky například v lomech, dolech, při těžbě dřeva a pohotovostních službách. Díky tomu jsou ideální volbou také pro akce, jako je Dakar. Použitá technologie chlazení a inovativní konstrukce kostry byly začleněny i do produktových řad našich silničních pneumatik, které jsou díky tomu palivově úsporné a extrémně odolné vůči opotřebení. Obě tyto jejich charakteristiky jsou stejně důležité pro naše běžné zákazníky jako pro vítězné týmy," dodal Maciej Szymanski.

Publikováno: 26. 1. 2022 | Počet přečtení: 684