murr

ČEZ vybavuje své „jaderky“ simulátory

Do Tréninkového a realizačního centra v temelínské elektrárně pořídil ČEZ za 25 mil. Kč kopii důležitého zařízení, používaného při údržbě a kontrolách parogenerátorů v jaderné části elektrárny, které poslouží k pravidelnému výcviků vlastních zaměstnanců i dodavatelů.

 
Práce kolem parogenerátorů provádí specialisté během každé odstávky. Trvají přibližně tři týdny, při kterých se např. prověří tloušťka a celistvost jedenácti tisíc trubiček. Vedle prací na parogenerátorech si dodavatelé v Tréninkovém a realizačním centru trénují také provádění rentgenových či ultrazvukových kontrol, nebo třeba i vlastní svařování. Pracovníci přitom musí splnit nejen evropské normy, ale i specifické požadavky právě pro práci na jaderné elektrárně, což si energetici následně ověřují v rámci atestačních zkoušek.

„Splnění požadavků norem nám nestačí, kvalifikovaní pracovníci musí projít i specifickým tréninkem, teprve pak u nás můžou pracovat. Tím eliminujeme i zbytečné opakování některých operací a investice se nám vrátí už během prvních odstávek,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderné energetiky ČEZ.

Ročně tímto speciálním výcvikem projde v Temelíně pět stovek lidí. Využívat ho mohou např. i ti, kteří potřebují svářečský certifikát, i když nepracují přímo na jaderné elektrárně.Výcvikový trenažer umožňující mimořádně přesné simulace běžných provozních i krajně nepravděpodobných událostí je i v JE Dukovany, které procházejí rozsáhlou modernizací. Díky vybavení špičkovými simulačními technologiemi jde o jedno z nejmodernějších výcvikových zařízení svého druhu a displejových simulátorů na světě. Nový software umožní detailnější a věrohodnější simulaci probíhajících procesů v reálném čase, a to zejména u nejdůležitějšího technologického celku – primárního okruhu. Software je určeno nejen pro operátory jaderné elektrárny. Poprvé by si jej mohli operátoři naostro vyzkoušet v druhé polovině roku 2022.

Elektrárny Dukovany i Temelín mají pro výcvik personálu každá svůj simulátor, který je přesnou kopií blokových dozoren. Rozsah výcviku personálu blokových dozoren vč. zkoušek stanovuje atomový zákon.„Simulátor neslouží pouze k výcviku a tréninku operátorů a obslužného personálu, ale často a efektivně jej používáme i při ověřování zvažovaných změn technologie nebo při modernizaci zařízení elektrárny. Umožňuje předem si ověřit funkčnost navrhovaného řešení ještě před jeho projektováním nebo samotnou prací a tím šetří čas, kapacity i peníze, které bychom museli vynaložit,“ říká Roman Havlín, ředitel JE Dukovany. Nově bude možné pro simulaci procesů a postupů, které při výrobě elektřiny probíhají, využít náročné matematické rovnice, které vyžadují vysoký výpočetní výkon počítačů.
 
Publikováno: 13. 1. 2022 | Počet přečtení: 613