murr

Domácí nabíječka láká na levnější provoz

Český řemeslnický startup Woltair, který spojil tradiční řemeslo s moderními technologiemi, přichází na trh s novým typem domácích nabíjecích stanic pro elektrické automobily s dobíjením až desetkrát vyšší rychlostí než u standardních řešení.

 
Díky kombinaci s fotovoltaikou umožňuje nový Wallbox podle výrobce snížit náklad na dopravu elektromobilem až pod 50 haléřů za kilometr a v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám si domácí dobíjecí stanici lze pořídit za necelých 20 tis. Kč včetně instalace. Právě kombinace fotovoltaiky a dobíjecí stanice představuje dlouhodobé řešení, jak levně a šetrně nabíjet elektromobily, navíc bez nadbytečného oxidu uhličitého. Po skončení jízdy se auto jednoduše připojí ke stanici v podobě skříňky na zdi nebo v samostatném stojanu, který lze umístit kamkoliv. Uživatel se identifikuje vlastním RFID a může nabíjet, aniž by musel hledat nejbližší veřejnou dobíječku.„Wallboxy jsou vhodné pro jakýkoliv elektromobil, nabíjejí je až desetinásobně rychlejší oproti standardní zásuvce. Vlastníci elektromobilu mají navíc nárok na užívání tarifu distribuční sazby D27d, díky kterému mohou mezi 18. a 8. hodinou čerpat po dobu 8 hodin elektřinu za zvýhodněnou cenu. S tímto tarifem se mohou dostat v závislosti na dodavateli elektřiny na cenu až 2,50 Kč za kilowatt elektřiny a jezdit tak za symbolických 50 haléřů na kilometr,“ říká Daniel Helcl, zakladatel startupu Woltair. K podobné částce se nepřiblíží ani auta na zemní plyn, se spotřebou necelé koruny na kilometr.

V ČR je v současnosti přes 10 tisíc elektromobilů, na které připadá 1125 dobíjecích stanic, startup počítá s rozšířením své nabídky o další výrobce nabíjecích stanic. V době, kdy stále více firem zvažuje obnovu vozového parku elektromobily, je Wallbox řešením pro jejich dobíjení. Základní řada Wallboxů dokáže nabít jeden elektromobil, ale kromě verze s jedním kabelem je k dispozici také varianta DoubleBox pro nabíjení dvou vozidel při zachování příkonu 22 kW.Instalace dobíječky je jednoduchá a technikům stačí na uvedení do provozu jeden den. Doporučováno je umístění na zeď či sloupek, ideálně 1,5 metru od země. Stanice mají fungovat celoročně v dešti i mrazu, takže je dobré vybrat závětrné místo pod střechou, díky odolnému provedení však mohou stát i nekrytě.
 
Publikováno: 12. 1. 2022 | Počet přečtení: 1024