hnv murr

Český ZAT dodá systém řízení do Maďarska

Společnost ZAT dodá svůj systém řízení regulačních tyčí pro pátý a šestý blok jaderné elektrárny Pakš II v Maďarsku. Projekt realizuje jako subdodavatel společnosti Framatome.

 
ZAT dodá na Pakš II vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce dle požadavků evropských regulačních orgánů.

„Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Systém kontroly a řízení regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma na pátý blok koncem roku 2025, na šestý pak v roce 2027. Jeho úkolem bude řídit 121 regulačních tyčí reaktoru. Zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun.Řídicí systém SandRA z dílny ZAT pro jadernou energetiku.

Projekt Pakš II zahrnuje výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1200 MW.

ZAT v Maďarsku

Dodávka řídicího systému regulačních tyčí na jadernou elektrárnu Pakš II je už druhým strategickým kontraktem, který česká společnost ZAT získala v Maďarsku v průběhu posledních několika let. „Klíčovými faktory pro uspění na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. Uzavření další významné zakázky v Maďarsku je podle ní potvrzením dlouhodobých kompetencí firmy v tomto sektoru.

Český řídicí systém ve světě

V oblasti jaderné energetiky patří ZAT mezi významné světové dodavatele. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER 1200, VVER 1000, VVER 440 a REP 1300. Řídicí systémy ZAT rovněž řídí malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace.

Dnes jsou řídicí systémy ZAT využívány na 37 jaderných blocích v 7 zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. V současné době má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro 3 reaktory VVER 440 a 5 reaktorů typu VVER 1200.

Celkově jsou řídicí systémy a know-how ZAT nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a 10 procentech ve světě. „Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ říká Ivo Tichý.V současné době firma realizuje dodávky za více než 2 miliardy korun, a je v jednání o realizaci projektů za téměř 7 mld. korun, a to ve všech oborech, na které se zaměřuje.
 
Publikováno: 28. 12. 2021 | Počet přečtení: 621