hnv murr

Citroën ukázal koncept elektrovozu pro volný čas

Koncepční vůz Citroën My Ami Buggy Concept nabízí řadu stylových atributů, které potvrzují jeho osobnost přátelského dobrodruha. Je robustní a současně energický vytvořen bez jakýchkoliv omezení.

 
Týmy Citroënu navrhly tento zcela emancipovaný vůz Ami určený pro všechny, kdo hledají elektrický, snadno ovladatelný objekt s výraznou osobností. Jde o zábavný vůz určený pro víkendy nebo dovolenou, který si uživatele získá svou praktičností a požitkem z jízdy umocněný absencí plných dveří, takže posádka může cestovat v naprostém ponoření do okolního prostředí.

My Ami Buggy stojí pevně na svých mohutných kolech, vyzařuje z něj dobrodružný charakter, který je vpředu i vzadu zvýrazněn velkými ochrannými rámy, poklicemi kol a mřížkami světlometů, nárazníky nebo předními panely s logem značky. Propracovanější vzhled vozu dodávají při pohledu z boku nově pojatá rozšíření blatníků a trubkové chrániče pod dveřmi. Dobrodružný duch konceptu posiluje střešní nosič a rezervní kolo umístěné rovněž na střeše. Všechny tyto prvky jsou v jednotném černém odstínu. Světelná lišta LED na přední části střechy dodává při jízdě v noci nebo v mlze další dobrodružný nádech. Po zastavení se vše spojí a vytvoří atmosféru „táboráku“ díky světlu z této lišty a zvuku z jejího playlistu, který zní z mobilního reproduktoru.

Původní dveře byly nahrazeny průhledným vodotěsným plátnem, které lze v případě nepříznivého počasí stáhnout zipy, praktické plátno lze sejmout, srolovat a uložit za zadní sedadla do speciálních obalů. Nad čelním sklem byl v návaznosti na střechu instalován kryt chránící před rozmary počasí. V létě chrání před paprsky poledního slunce a poskytuje tak stín.

Exteriér vozu je dvoubarevný, takže působí atraktivně a dynamicky. Mnoho klíčových prvků konceptu je zvýrazněno ve žlutém odstínu, jde např. o sedadla, nabíjecí kabel, grafickou kapsli na dveřích, celý prostor pro zavazadla a celou řadu doplňků. Tato ostrá barva také naznačuje, že zvýrazněné objekty slouží funkčnímu účelu.

Detaily pro větší personalizaci

Pruhy a polepy s motivem šípů, které jsou výrazným znakem Citroënu, se opakují se stejnou grafikou na různých prvcích exteriéru a interiéru a udávají rytmus celého vozu. Evokují přitom mřížku chladiče modelu Traction, středovou konzoli koncepčního vozu 19_19, přední prahovou lištu vozu a design odkládacích schránek modelu Ami. Při pohledu zvenku se objevují na krytech kol, výztužných chráničích, krytu nad čelním sklem, bočních ochranných krytech, držácích světelných lišt, spodní části nárazníku a zadní části zrcátek a uvnitř na držácích příslušenství, odkládacích schránkách a palubní desce. Na střeše na straně řidiče je nápis „Pilot“, na straně spolujezdce „Copilot“ a podobně jako v automobilových závodech je na sedadle řidiče číslo 01 a na sedadle spolujezdce 02 jako označení jejich místa. Na bočním zrcátku řidiče je umístěn štítek „+“, který odkazuje na elektromotor a póly baterie, stejně jako na parkovací místa vyhrazená pro elektromobily.Praktický interiér

V interiéru se designéři soustředili na tři oblasti: sedadla, odkládací přihrádky a úložný prostor pro zavazadla. Ami je vybaven novými sedadly Advanced Comfort, jejichž pěna byla zvětšena z 35 na 70 mm. Díky přidání paměťové pěny jsou sedadla lehká a měkká. Lze je snadno vyjmout, jsou vzájemně vyměnitelná a omyvatelná. Jejich konstrukce, která se skládá ze dvou skořepin položených na sobě, je inspirována designem bójky, což je spojuje se světem plážových doplňků.

Úložné přihrádky jsou důmyslné a přenosné. Každá z nich má v kabině svou vlastní funkci, ale lze je vzít ven na piknik nebo výlet. Poličky na palubní desce byly přepracovány speciálně pro My Ami Buggy Concept. Nad poličkami je upevněn matně zlatý kovový držák, který zabraňuje pohybu předmětů.

Byla navržena specifická řada zavazadel, přičemž každý kus dokonale zapadá do vnitřních prostor vozu. Úložný prostor je zabudován také ve spodním panelu průhledných dveří ve výšce sedadla, do něhož je možné ukládat nejrůznější předměty nebo velkou odnímatelnou tašku speciálně navrženou pro uložení v tomto prostoru, kterou lze otevřít zevnitř a může sloužit jako odkládací přihrádka. Dveře, které mají obrácené otevírání, se odemykají speciálním zábavným tlačítkem. Nabíjecí kabel je připevněn k rámu dveří spolujezdce pomocí prvku ve tvaru madla, které usnadňuje jeho držení a ovládání.

Funkční příslušenství

Prvky příslušenství nevznikaly jen jako stylistické cvičení designérů, ale cílem bylo, aby byly skutečně funkční. Designéři se vžili do role milovníků nejrůznějších volnočasových aktivit a zamýšleli se nad funkčními předměty tak, aby byly za jízdy zábavné i praktické. Manipulace s předměty je velmi intuitivní. Například kolečko, které se používá k uchycení předmětů nebo k prováděné nastavení, se v zájmu jednotnosti používá opakovaně. Jeho design instinktivně naznačuje, jak se používá. Upevňovací mechanismy mnoha doplňků jsou navrženy podle stejné šablony, jsou společné, lze je oddělit a přemístit na jiné místo v kabině, podobně jako při hře se stavebnicí. To platí např. pro držák fotoaparátu nebo kamery.Vnější zpětná zrcátka se nastavují pomocí kulového kloubu zabudovaného v upevňovacím zařízení a lze je nasadit do k tomu určených pozic ve sloupcích dveří. Jsou rovněž odnímatelné.
 
Publikováno: 27. 12. 2021 | Počet přečtení: 631