hnv murr

Český tým ve finále BASF Innovation Hub

Soutěž BASF Innovation Hub má za cíl podporovat hledání udržitelných řešení. Do letošního ročníku se přihlásilo 80 týmů z 11 zemí střední a jižní Evropy, do finále postoupilo 6 nejlepších týmů, které uspěly v regionálních kolech.

 
Projekty týmů letošního ročníku soutěže BASF Innovation Hub 2021, přispívají přímo či nepřímo k dosažení cílů udržitelného rozvoje. Do finále postoupilo z více než 80 týmů pouze 6 nejlepších, které uspěly v regionálních kolech. Soutěž se tentokrát věnovala tématu čistých technologií, jež v sobě zahrnuje agendy čisté energie, udržitelného zemědělství a cirkulární ekonomiky.Do finále postoupilo 6 nejlepších týmů, mezi nimiž byl i český tým.

Český tým Chemissimo, tvořený Jiřím Ettlerem a Matoušem Palečkem, postoupil do finále za region Česka a Slovenska jako vítěz výzvy BASF z červnového GreenHacku. Věnoval se řešení pro koncové zákazníky, kteří potřebují rychle získávat informace o chemických látkách, jež chtějí skladovat, užívat a recyklovat či u nichž potřebují umět rychle reagovat v kritické situaci. Projekt českého týmu nabízí možnost vyvinout bezplatně dostupnou aplikaci a mobilní verzi webu, jež uživatelům pomohou při manipulaci s chemikáliemi a posílí uplatňování principů cirkulární ekonomiky v praxi.

„Velice si vážíme toho, že jsme mohli ve finále reprezentovat Českou a Slovenskou republiku. Je to pro nás tím větší čest, že tu vládla opravdu silná konkurence: všechny týmy byly skvěle připraveny a představily originální projekty nejrůznějšího zaměření. Účast v soutěži pro nás byla natolik inspirativní, že na svém projektu chceme pracovat dál a doufáme, že nalezneme partnera pro jeho uvedení na trh,“ říká vedoucí týmu Chemissimo Jiří Ettler.

Absolutním vítězem soutěže se staly rakouský tým Revo Foods, jenž vyhrál regionální kolo Rakouska a Maďarska, a slovinský tým ReCatalyst, který ve finále zastupoval region Slovinska, Chorvatska a Srbska. Zatímco tým Revo Foods se zaměřil na potenciál 3D tisku jídla při zachování nutričních hodnot, specificky pak na výrobu rostlinné náhražky lososího masa, tým ReCatalyst se věnoval možnosti přelomového zlepšení ve výrobě katalyzátorů palivových článků. Oba vítězné týmy byly odměněny celkovou částkou 7500 eur (ca 192 tisíc Kč). Navíc mají možnost svůj projekt dále rozvíjet ve spolupráci se společností BASF.Odborná porota neměla snadnou práci.

„Obdobné projekty BASF organizovala už dříve a vždy jsme si z nich odnášeli dojem, že mladí lidé mají spoustu skvělých nápadů, které by si zasloužily podporu. Ať už má taková podpora podobu finanční pomoci, sdílení kontaktů nebo poskytnutí rady, pro praktickou realizaci prvotní myšlenky je často zásadní. S tímto vědomím a záměrem pořádáme BASF Innovation Hub,“ říká Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF v ČR.
 
Publikováno: 3. 12. 2021 | Počet přečtení: 594