murr Schunk

GT4 připraveno závodit

Pro klientský závodní program představila značka Porsche na autosalonu v LA nové Porsche 718 Cayman GT4 RS Clubsport. Jde o závodní vůz, vycházející z produkčního modelu 718 Cayman GT4 RS.

 

Okruhový sportovní vůz s motorem uprostřed staví na vysokootáčkovém 6váleci boxer objemu 4,0 litru, který vychází z agregátu typu 911 GT3 Cup a v aktuálně nejsilnějším závodním modelu řady Caymann dosahuje výkonu 368 kW. Předchůdce tak překonává o 55 kW.

Samočinná 7stupňová dvouspojková převodovka PDK disponuje kratšími převody (dříve jen 6 stupňů). V závislosti na druhu trati je pak novinka schopná zajíždět o dobré 2 % rychlejší časy než předchůdce. Homologované vozidlo lze bez dalších úprav provozovat v závodních seriálech SRO po celém světě. Základní cena byla stanovena na 196 000 eur bez daně.

Porsche nabídlo odpovídající model pro třídu klientských závodů GT4 již v roce 2016, když přišlo s typem Cayman GT4 Clubsport generace 981. Byl to úspěšný vůz, kterého do roku 2018 vzniklo 421 kusů. V roce 2019 pak debutoval nástupce bazírující na 718 Cayman GT4, který úspěch u zákazníků dále rozvinul: doposud jich oslovil přibližně 500. Vysoká poptávka a s ní související sukces celého klientského programu Porsche je způsobem nejen samotnými kvalitami vozu, ale také poměrně nízkými provozními náklady. Porsche hojně využívá robustních sériových technologií spárovaných se specifickými závodními komponenty, což ve finále snižuje nákladovou složku pro zákaznické týmy.

Nový model 718 Cayman GT4 RS Clubsport v této strategii pokračuje, což dále zvyšuje jeho konkurenceschopnost. Plochý šestiválec kubatury 4,0 litru s výkonem 368 kW, převyšuje 3,8litrový agregát předešlého modelu o téměř 18 %. Díky optimalizovanému sání dosahuje největšího výkonu o 800 otáček výš – při 8300/min. Omezovač potom zasahuje v 9000/min. Maximum točivého momentu 465 Nm (dříve 425 Nm) je naopak dosaženo již při 6000/min (u předchůdce 6600/min). Efektem je potom mnohem širší pásmo využitelných otáček a lepší momentová křivka, což usnadňuje profesionálním i amatérským pilotům samotné závodění.Konstruktéři aplikovali změny také na podvozku. Od základů byla obměněna technologie tlumičů, aby byla dosažena exaktnější odezva vozidla a zlepšila se celková kontrola a ovladatelnost. Modifikace zahrnují použití dvoucestných nastavitelných tlumičů s lepší funkční křivkou stejně jako nastavitelné stabilizátory vpředu i vzadu. Tak lze nastavovat světlou výšku, odklony a další důležité veličiny podvozku, přičemž k dispozici jsou také 3 sady pružin pro přední a zadní nápravu. Speciálními NACA kanály v přední části vozu pak směřuje vzduch k brzdám a zajišťuje tak závodním ocelovým kotoučům o průměru 380 mm odpovídající chlazení. Elektronický stabilizační systém PSM (Porsche Stability Management System) dostal speciální nastavení pro motorsport a také vypínač kontroly trakce (TC) a protiblokovacího systému (ABS), kontrola stability ESC byla rovněž cizelována.

Skvělou ovladatelnost i v rychlých zatáčkách mají na svědomí spoilery po stranách či prodloužené přední „lízátko“ zvyšující přítlak na přední nápravě. Průduchy vzduchu v podbězích ve stylu 911 GT3 RS a speciální aerodynamické žaluzie uklidňují vzdušné víry v oblasti předních kol, přepracovaná podlaha a funkční zadní difuzor optimalizují proudění vzduchu pod vozem.

 
Publikováno: 30. 11. 2021 | Počet přečtení: 370