murr Schunk

Hyundai představuje studii Seven

Na autosalonu AutoMobility v Los Angeles odhalila společnost Hyundai Motor Company nový koncepční elektromobil Seven s karoserií SUV. Koncepční elektricky poháněné vozidlo vytváří nový druh automobilu kategorie SUV optimalizovaný pro výhradně elektrický pohon – SUEV (Sport Utility Electric Vehicle).

 
Po koncepčních vozech 45 z roku 2019 a Prophecy z roku 2020 začíná studie Seven psát novou kapitolu v historii značky Ioniq, která se v rámci společnosti Hyundai specializuje na elektromobily napájené z akumulátorů. Nový koncepční vůz přináší inovace v oblastech designu a vyspělých technologií a před zvyklostmi v automobilovém průmyslu dává přednost hodnotám zákazníků. Seven je také ukázkou úsilí výrobce o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.

Všechna vozidla vyvíjená pod značkou Ioniq nabízejí novou generaci zážitků a hladce přenášejí nejvyspělejší technologie do života. Koncepční vůz je dokonalý Ioniq díky svým prostorovým inovacím a hygienickým funkcím pro ochranu zdraví cestujících, které vytvářejí z automobilu inovativní životní prostor na kolech.

Seven je zkonstruován na základě globální modulární platformy pro elektromobily E-GMP (Electric-Global Modular Platform). Dlouhý rozvor náprav a plochá podlaha platformy umožňuje vytvořit automobil zcela nové kategorie a koncepce, který zákazníkům nabídne nové zážitky.Studie má aerodynamicky čistou siluetu, kterou se liší od typických SUV. Nízká přední hrana kapoty, aerodynamická linie střechy a dlouhý rozvor dávají jasně najevo zásadní odklon od tradičních SUV poháněných spalovacími motory. Čisté, minimalistické tvary studie ostře kontrastují s široce rozkročeným postojem a dominantním, drsným vzhledem. Působivou vizáž na silnici umocňují kola s integrovanými aktivními vzduchovými klapkami, které se vysouvají nebo zasouvají v závislosti na potřebě chlazení brzd nebo nízkého aerodynamického odporu vzduchu.

Koncepční vozidlo lze snadno identifikovat dokonce i za tmy díky charakteristickému osvětlení s parametrickými pixely, které přivítá řidiče při jeho příchodu k vozu. Pixely vytvářejí společný designový motiv, který propojuje digitální a analogové styly. I z toho je patrné, že designéři důkladně zvažovali všechny aspekty designu studie, a to až do posledního pixelu.

Prosklená střecha nese panoramatický displej Oled, který nejenže zobrazuje různé obsahy v závislosti na zálibách cestujících, ale také mění celkovou atmosféru v interiéru, aby byla během jízdy zaručena maximální relaxace.

Hyundai se zaměřuje na vývoj vozidel, která vždy zajišťují bezpečné a zdravé cestování. Studie používá různé ekologické materiály a současně nabízí v tomto segmentu nevídané prvky výbavy orientované na maximální úroveň ochrany zdraví, např. hygienický ventilační systém a germicidní sterilizační zářič UVC.Hygienický systém vedení vzduchu v interiéru je inspirován sofistikovanými ventilačními systémy v dopravních letadlech. Ve vertikálním modu je vzduch přiváděn otvory v podélných střešních nosnících a ze stropu klesá k podlaze, odkud je odváděn ven ventilačními otvory za zadními koly. V horizontálním režimu proudí vzduch ze štíhlé přístrojové desky k zadním ventilačním otvorům. Tento systém se může aktivovat nezávisle na tom, zda je vozidlo v pohybu či nikoli, aby zamezil vzájemné nákaze mezi cestujícími, a odděluje proudící vzduch mezi cestujícími vpředu a vzadu.

Ultrafialové světlo germicidního sterilizačního zářiče UVC se aktivuje, jakmile cestující vystoupí z vozidla. Řídicí páka, odkládací zásuvka v první řadě a reproduktory se vysunou. Integrované sterilizační lampy UVC zbaví obytný prostor bakterií a virů. Sterilizace navíc probíhá i v odkládacích přihrádkách v prostoru zadních spojitých sedadel a v konzole Smart Hub pro osobní věci.Díky všestranné platformě E-GMP má Seven projektovaný dojezd 483 km a ultra rychlé nabíjení, které v reálném provozu z nabíječky o výkonu 350 kW umožní z 10 na 80 % kapacity za ca 20 minut.
 
Publikováno: 26. 11. 2021 | Počet přečtení: 440